Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wysiew nasion warzyw i ich ochrona przed chorobami oraz ślimakami

Małgorzata Wójcik

Warzywnik pełen dorodnych i zdrowych roślin to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Od czego zacząć, by uzyskać obfite zbiory i cieszyć się plonami z własnej grządki?

Sałata
Sałata masłowa
Fot. Shutterstock
Przede wszystkim trzeba dobrze przygotować podłoże. Aby rośliny miały zapewnioną odpowiednią ilość składników pokarmowych trzeba zasilić je nawozami specjalnie do tego przeznaczonymi. Jednym z takich preparatów jest Nawóz organiczny do owoców, warzyw i ziół Bayera. Jest to produkt naturalny o wysokiej zawartości potasu. Charakteryzuje się przedłużonym działaniem (składniki uwalniają się do gleby przez ponad 100 dni).Jest to nawóz, który z powodzeniem może być wykorzystywany w uprawach ekologicznych.

Jakie warzywa wysiewamy w kwietniu?

W tym okresie sieje się cebulę, rzodkiewkę, koper, pietruszkę naciową oraz groch i bób. Można też zacząć przygotowywać rozsadę sałaty i kalarepki. Zanim zaczniemy wysiewać pod koniec kwietnia warzywa z rodziny dyniowatych dobrze jest podłoże pod nie przeznaczone odkazić środkiem chroniącym je przed chorobami (np. Previcur Energy 840). Preparat ten zapobiega rozwojowi chorób grzybowych; chroni zarówno ich części nadziemne jak i korzenie. Jest bardzo szybko wchłaniany przez rośliny. Dzięki niemu rośliny stają się odporniejsze na choroby i bardziej żywotne.

Przed czym jeszcze powinniśmy zabezpieczyć nasze grządki w ogrodzie?

Jednym z bardziej uciążliwych szkodników są ślimaki, które lubią zjadać, między innymi, liście sałaty. Do zwalczania ślimaków można stosować Mesurol Alimax 02 RB. Preparat ten jest w formie granulek. Granulki rozsypuje się rzutowo na całej powierzchnię grządek albo pasami o szerokości 3-5 cm wzdłuż brzegów grządek. Mesurol Alimax należy rozsypywać w ogrodzie po południu bądź wieczorem. Zaletą tego preparatu jest jego odporność na deszcz. W czasie opadów granulki pęcznieją, po czym wysychając wracają do poprzedniej objętości i nadal stanowią atrakcyjną przynętę dla ślimaków. Granulki nie pleśnieją nawet wówczas, gdy wilgoć utrzymuje się przez dłuższy okres.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wysiew nasion warzyw i ich ochrona przed chorobami oraz ślimakami