Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Różaneczniki i azalie - komponujemy i zakładamy rabatę pod sosnami

Małgorzata Wójcik

Na kwaśnym podłożu, pod koronami sosen najlepiej sprawdzają się rośliny wrzosowate. Podstawowe gatunki to różaneczniki oraz azalie. Krzewy powinny rosnąć w grupie, co najmniej kilku sztuk. Wtedy tworzy się specyficzny mikroklimat sprzyjający ich rozwojowi.

AZALIA ( RHODODENDRON ) ' ROSINETTA ' - KOLOR KWIATOW ROZOWY I BIALY ' PANDA ' - KRZEW , KWIATY FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (186) - 6 2010
Azalia ROSINETTA
Fot. Ewa Narkiewicz
Do najodporniejszych na mrozy odmian różaneczników należą: 'America', 'Caractacus', 'Catawbiense Grandiflorum', 'Hachmann's Charmant', 'Nova Zembla', 'Rasputin', 'Lumina', 'Buchlovicer'. Dużo niej wymagającymi roślinami są azalie wielkokwiatowe. Zrzucają liście na zimę i mogą rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i w półcieniu. Warte polecenia są m. in. 'Cannon's Double' o wielobarwnych kwiatach, obficie kwitnące 'Gibraltar' czy 'Juanita' oraz lekko pachnące 'Goldpracht' i 'Irene Koster'.

Pod krzewami można również sadzić w takich warunkach kwitnącą na jasnoróżowy kolor modrzewnicę pospolitą (Andromeda polifolia). Do zadarniania można wykorzystać niską, zimozieloną golterię pełzającą (Gaultheria procumbes) czy borówkę brusznicę (Vaccinium vitis-idaea) 'Korale', która rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom.

Jeśli chcemy, by na rabacie krzewy kwitły wczesną wiosną, możemy posadzić oryginalnie wyglądający pieris japoński (Pieris japonica) 'debutante - zakwita na biało na przełomie marca i kwietnia. Wczesną wiosną ozdobą rabaty z różanecznikami mogą być również wrzośce (Erica), zaś późną jesienią pod korami sosen mogą zakwitać wrzosy (Calluna vulgaris). Zarówno wrzosy, jak i wrzośce najlepiej sadzić na brzegach rabaty, w dużych grupach. Wtedy będą wyglądały najefektowniej.

Jeżeli chcemy, by rośliny na rabacie z różanecznikami zdrowo rosły, przed ich posadzeniem zadbajmy o odpowiednie podłoże. Raz w sezonie warto zasilić rośliny długodziałającym preparatem - Nawóz 100 dni do różaneczników i wrzosów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Różaneczniki i azalie - komponujemy i zakładamy rabatę pod sosnami