Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak nawozić trawnik?

red.

Zabiegi związane z zasilaniem trawnika rozpoczynamy już wczesną wiosną, zwykle w połowie marca, zaraz po oczyszczeniu murawy z suchej trawy i filcu. W sezonie, gdy trawnik jest intensywnie użytkowany i koszony, wymaga zasilania nawet kilkakrotnie.

9480605 https bi
Ostatnie nawożenie przeprowadzamy zwykle w połowie sierpnia, by jesienią nie stymulować trawy do zbyt intensywnego wzrostu (a co za tym idzie nie zmniejszać jej odporności na mróz). Co zawierają nawozy przeznaczone dla trawników? Te uniwersalne dostarczają roślinom wszystkich makro- i mikroelementów potrzebnych do bujnego wzrostu i sprawiających, że źdźbła mają soczyście zielony kolor. Podstawowe składniki, potrzebne trawom do wzrostu to przede wszystkim azot, fosfor i potas.

Ze względu na potrzeby właścicieli ogrodów i problemy związane z pielęgnacja murawy producenci oferują całą gamę produktów. Na rynku znajdziemy nawozy uniwersalne, o przedłużonym działaniu. Stosuje się je tylko raz lub dwa razy w roku (np. "100 dni do trawników"). Środki te charakteryzują się tym, że powoli uwalniają do gleby składniki potrzebne roślinom. Stosując taki nawóz mamy pewność, że nie uszkodzimy delikatnych źdźbeł, a trawa nie będzie zanadto wybujała. Na słabszych, piaszczystych glebach lepiej sprawdza się nawozy organiczne, które poza dostarczeniem składników pokarmowych poprawią właściwości gleby.

Inne preparaty, to tak zwane nawozy "do zadań specjalnych". Mogą zawierać środek zwalczający chwasty lub grzyby, dodatkową porcje wapnia, albo takie proporcje makro- i mikroelementów, że powodują szybkie zagęszczenie się murawy.

Jak i kiedy rozsypywać nawozy na trawniku?

Po granulowane preparaty możemy sięgnąć już wczesną wiosną, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5 st. Celsjusza. Podczas zabiegu nie może padać deszcz. W przeciwnym wypadku granulki przykleją się do źdźbeł, a nie dostana do podłoża. Odmierzoną dawkę (dokładna ilość preparatu na metr kwadratowy trawnika zawsze podana jest na opakowaniu produktu) najlepiej podzielić na pół i wsypać do siewnika nawozów. Po rozsianiu pierwszej dawki prowadząc siewnik w jednym kierunku, pozostałą część rozsiewamy prostopadle do poprzedniego kierunku. W ten sposób nawóz będzie równo rozsiany na całej murawie.

Skomentuj:

Jak nawozić trawnik?