Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zbudować domek dla owadów?

red

Domki budujemy i stawiamy zwłaszcza na wiosnę kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie. Z kolei jesienią owady mogą w nich przezimować.

Domek dla owadów
Domek dla owadów
Kolaż e-ogrody.pl

Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.
Dawniej znajdowały schronienia m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza. Dlatego też wiele z nich ginie. Pamiętajmy jednak, że możemy im w naprawdę prosty sposób pomóc.

 

Gdzie postawić domki dla pszczół?


Miejsce osłonięte od deszczu i wiatru  zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo - wschodniej stronie domu pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą, między drzewami w sadzie.

Niezbędne materiały do budowy domku


Wystarczy kilka deseczek, rurek bambusowych i odrobina czasu. Przydatne mogą być także: trzcina, rurki bambusa, puste, rurkowate łodygi np. malina, forsycja czy czarny bez), suche drewno i drewniane deseczki, sucha słoma, mech, trawa.

Materiały:


Puste w środku łodygi roślin np. forsycji lub czarnego bzu

Dwie drewniane deseczki (sklejka o grubości 3 mm) o wymiarach 12 x25 cm

Listewka o kwadratowym przekroju długości 25 cm i o boku 2,5 cm

Rolka powlekanego drutu

6 gwoździ o długości 2 cm

Narzędzia: młotek, obcęgi, wiertarka, sekator ogrodniczy

 

Daszek gniazda:

W deseczkach nawiercić dwa otwory w odległości 5-6 cm od brzegu
dłuższego boku i 5 cm od brzegu krótszego boku

Przyłożyć deseczkę do listewki, aby nie wystawała poza jej krawędź, wbić 3 gwoździe mniej więcej w równej odległości od siebie

Drugą deseczkę przyłożyć do listewki, by tworzyła kąt prosty z pierwszą deseczką i się z nią stykała, przybić kolejnymi 3 gwoźdźmi.

 

 

Środek gniazda

Przytnij łodygi w równych długościach ok. 25 cm

Zwiąż je drutem w pęczek

Przez dwa otworki w jednej z deseczek daszku przeciągamy 2 przycięte na długość 25-30 cm kawałki drutu, pod daszek podkładamy pęczek łodyg i mocujemy, przeciągając drut przez dwa pozostałe otwory

Gniazdo mocujemy np. pod gałęzią ulubionego drzewa owocowego lub pod daszkiem budynku na ścianie o południowej lub południowo- wschodniej wystawie. Taki domek umieszczamy albo w trawie pod dużym drzewem, pod krzewami lub na drzewie, pamiętając by nie znajdował się częściowo w cieniu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zbudować domek dla owadów?