Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bolestraszyce - królestwo derenia i wikliny

Katarzyna Wilczek

Arboretum założone zostało w 1957 roku na terenie posiadłości, w której mieszkał i tworzył wybitny malarz batalista Piotr Michałowski (1800-1855) oraz fortu dawnej Twierdzy Przemyśl. Zachował się tu starodrzew, a wśród nowych nasadzeń dominują gatunki obcego pochodzenia oraz zagrożone i chronione gatunki roślin rodzimych.

16508135 https bi
Fot. Lilianna Sokołowska

Arboretum rozciąga się na powierzchni 308 ha. 25 ha to dawny majątek bolestraszycki, do którego w 1996 roku dokupiono 283 ha od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Można tu obejrzeć 2,2 tys. gatunków i odmian drzew i krzewów, 1,2 tys. gatunków i odmian roślin zielnych, a także 180 gatunków i odmian roślin szklarniowych.

Regularnie odbywają się w Bolestraszycach międzynarodowe plenery artystyczne `Wiklina w Arboretum`, a wiklinowe rzeźby pozostają na terenie obiektu, wzbogacając ogrodowe kompozycje. Wybór wikliny nie jest przypadkowy: w regionie przemyskim wciąż żywe są tradycje plecionkarskie, a zespół naukowy arboretum włączył się w odnowienie miejscowych plantacji. W Bolestraszycach założono kolekcję kilkudziesięciu odmian wierzb użytkowych, aby wyselekcjonować odmianę najbardziej wartościową w plecionkarstwie i odporną na szkodniki..

Drugą charakterystyczną kolecką w Bolestraszycach jest dereń jadalny (Cornus mas). Ta zapomniana roślina jadalna zasługuje na to, by przywrócić ją do naszego jadłospisu. Nie tylko w postaci dereniówki. Z kwaskowatych, soczystych i aromatycznych owoców robić bowiem można także dżemy i soki, a specjalnością Bolestraszyc jest dereń kiszony, który uznać by można za polskie oliwki. Krzewy owocują od sierpnia do października i wtedy także warto zajrzeć do Bolestraszyc na Festiwal Derenia. Arboretum przywraca także do uprawy stare odmiany jabłoni. Kiedy dziś idziemy do sueprmarketu, kupujemy jabłka - na sok, syarlotk, do chrupania, do sałatek. Kiedyś każda odmiana miała inne zastosowanie. Ich nazwy brzmią często wręcz baśniowo: `Ananas berżenicki`, `Kalwilla Fraasa`, `Inflancka`, `Cesarz Aleksander`, `Pepinka litewska`, `Piękna z Boskoop`

W 2007 roku w Bolestraszycach uruchomiono jedyny w Polsce ogród dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych. Rośliny dobrano tak, by oddziaływały na wszystkie zmysły. Można ich dotykać, wąchać, smakować, słuchać, jak szumią i szeleszczą? Ścieżki przystosowane są do poruszania się na wózkach inwalidzkich.

Adres:

Bolestraszyce 130

37-722 Wyszatyce (woj. podkarpackie)

tel. (16) 671 64 25

http://www.bolestraszyce.com/

Godziny otwarcia:

kwiecień - październik: pon.-pt. 9.00-18.00, weekendy 10.00-18.00

Ceny biletów:

8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)

Skomentuj:

Bolestraszyce - królestwo derenia i wikliny