Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród Muséhagen w Bergen

Aldona Zakrzewska

Zwiedzając norweskie fiordy warto zajrzeć do Bergen - drugiego co do wielkości norweskiego miasta, deszczowego (pada tam przez 190 dni w roku) i... zielonego.

Ogród Muséhagen w Bergen
Ogród Muséhagen w Bergen
Fot. Aldona Zakrzewska
Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w Bergen jest ogród botaniczny przy Muzeum Historii Naturalnej - mały, ale urokliwy. Ze względu na niewielką powierzchnię kolekcja zgromadzonych w nim roślin nie jest oszałamiająca (ok. 3000 gatunków). Z braku miejsca w 1997 r otwarto nowy, większy ogród botaniczny (połączony z arboretum) w Milde - miejscowości położonej ok. 20 km od centrum miasta. Od tej pory Musehagen, które zachowało swoje stare kolekcje, jest jego miejską wizytówką.

Ten mini ogród botaniczny został założony w latach 1987 - 1899, według projektu dr. Jorgen Brunchorsta, ówczesnego dyrektora Muzeum Historii Naturalnej. Jest ładnie położony na dwóch poziomach: górnym (z trawnikiem, skalniakiem, szklarnią) oraz dolnym (z popiersiem założyciela i stawem, otoczonym pięknymi rabatami). Obie części połączone są ze sobą schodkami i malowniczymi ścieżkami.

Na przełomie maja i czerwca kwitną tu rośliny cebulowe (w tym kolekcja tulipanów) oraz dorodne różaneczniki i azalie. Latem oraz jesienią ogród zdobią swymi barwami i pokrojem byliny oraz kwitnące krzewy, z których zaaranżowano wspaniałe kompozycje i klasyczne rabaty, z piętrowym układem roślin. Najwięcej jest tutaj roślin wyhodowanych z nasion dziko rosnących gatunków - nie tylko w Norwegii, ale i w innych krajach całego świata. Znalazło się też miejsce na ogród użytkowy, z warzywami i ziołami uprawianymi w tradycyjnych kwaterach.

Muséhagen chętnie odwiedzają bergeńscy studenci i turyści z całego świata. Jest otwarty w godz. 9-19, wstęp wolny.

Skomentuj:

Ogród Muséhagen w Bergen