Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród botaniczny - Marimurtra [Hiszpania]

Tekst: Anna Landowska, zdjęcia Jacek Jechanowski

Marimurtra uważana jest za najciekawszy śródziemnomorski ogród botaniczny w Europie. Jeśli ktoś z was będzie się wybierał do Hiszpanii na Costa Brava, mogę szczerze go polecić - i to nie tylko miłośnikom roślin.

Najpiękniejsze widoki na morze roztaczają się ze Świątyni Linneusza (na zdjęciu po lewej)
Najpiękniejsze widoki na morze roztaczają się ze Świątyni Linneusza (na zdjęciu po lewej)
Fot. Jacek Jechanowski
Ogród znajduje się na obrzeżach Blanes, jednego z najpopularniejszych hiszpańskich kurortów na Costa Brava, około 70 km od Barcelony. Leży na wysokim, stromym wzgórzu, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na morze. Stąd właśnie nazwa Marimurtra, od "mar i murtra" - po katalońsku "morze i mirt".

Założycielem ogrodu był Niemiec Karl Faust, botanik pasjonat. W 1918 zaczął skupować tereny w Blanes, by w kolejnych latach poświęcić się tworzeniu ogrodu botanicznego.

Marimurtra liczy 16,5 hektara, z czego 5 ha jest dostępnych dla publiczności. To i tak spory obszar, ale nie odczuwa się jego rozległości - spacer krętymi alejkami, z których rozciągają się cudowne widoki na Morze Śródziemne, jest ogromną frajdą. Żałowałam, że za kilka godzin odlatuje mój samolot - zupełnie nie miałam ochoty opuszczać tego czarodziejskiego miejsca, w którym jakby zatrzymał się czas...

Uwaga, o Marimurtrze można będzie też przeczytać w numerze 10/2014 miesięcznika "Magnolia", w dziale "Rozmaitości".Adres: Jard~ Botanic MARiMURTRA, Paseo Karl Faust 9

17300 Blanes, Girona (Catalonia)

marimurtra@marimurtra.cat

Skomentuj:

Ogród botaniczny - Marimurtra [Hiszpania]