Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dni Europejskie w Łazienkach Królewskich

Małgorzata Łączyńska

Łazienki Królewskie w Warszawie i ich świeżo odnowione ogrody, od 1 do 17 maja będą tłem Dni Europejskich, które uświetni wiele atrakcyjnych imprez...

Pałac na Wodzie - ikona Łazienek Królewskich
Pałac na Wodzie - ikona Łazienek Królewskich
Fot. P. Zambrzycki
W najbliższy, długi weekend, 1 - 3 maja będzie to bezpłatne zwiedzanie wnętrz odnowionego Pałacu na Wyspie i Królewskiej Galerii Obrazów, wystawy, parady orkiestr, koncerty, taneczne korowody, wreszcie gry i zabawy dla dzieci w strefie piknikowania przy Dębie Wolności. Dni Europejskie w Łazienkach Królewskich zainaugurowane zostaną 1 maja III Piknikiem Europejskim, z okazji XI rocznicy przystąpienia Polski do UE. Wspólnie z warszawiakami, będzie w nim uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką.

W Święto Narodowe 3 maja, goście Łazienek będą mogli zobaczyć w Pałacu na Wyspie oryginalną Księgę Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

6 maja, w Pałacu na Wyspie odbędzie się inauguracja Debat Europejskich "Czy Europa jest utopią", 8 maja, Imieniny Króla w Pałacu na Wyspie uświetnione zostaną koncertem chopinowskim i wykładem "Królewska Galeria Obrazów Stanisława Augusta", 16 maja, w Noc Muzeów atrakcją będzie koncert Adama Struga i Wojciecha Wróblewskiego (Scena na Wodzie) oraz pokaz malowidła "Sen Salomona", zaś 17 maja, w samo południe- pierwszy letni koncert przy Pomniku Chopina.

Wspaniałym tłem obchodów będą tworzące Park, zabytkowe ogrody z różnych epok, które przez ostatnie lata poddane zostały gruntownej rewitalizacji. Między innymi przywrócono świetności otoczenie Pomnika Chopina, Ogród Modernistyczny i otoczenie Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby. Nowością jest Ogród Chiński. Tej wiosny park zdobi 60 tysięcy kwitnących tulipanów (!) Łazienki Królewskie, to jeden z najpiękniejszych parków Europy - cieszmy się nim wspólnie w te majowe dni.

Szczegółowy plan imprez www.lazienki-krolewskie.pl

Zobacz wiosnę w Łazienkach Królewskich

Łazienki KrólewskieFot. P. Zambrzycki/ Maria ŁączyńskaPo szczęście w miłości zajrzyj do warszawskich Łazienek

Nikt nie wie skąd w Parku Łazienkowskim w Warszawie pojawiła się sarna. To eleganckie, płoche stworzenie można podobno spotkać w najdzikszym rejonie Parku (w wieku 17. był tu tzw. zwierzyniec, leśny fragment posiadłości). Sarenka pojawia się i bezszelestnie znika, choć w parku, który jest ustawicznie pielęgnowany i odwiedzają go setki osób, wydaje się to niemożliwe.

Czy istnieje naprawdę? Niektórzy sugerują, że to emanacja skupionej w szczególny sposób energii z przeszłości. Kto zatem przybiera postać wdzięcznej sarenki? Może to pokutujące wcielenie którejś z dam, należących do 18 wiecznej loży masońskiej, być może jednej z królewskich przyjaciółek?

Jeśli więc ktoś zobaczy w Łazienkowskim Parku to piękne stworzenie, niech nie próbuje go obłaskawiać. Niech raczej westchnie, za zabłąkaną duszę pięknej damy.

A takie spotkanie, szczególnie w maju, wróży szczęście w miłości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dni Europejskie w Łazienkach Królewskich