Zakładamy nowy trawnik

Małgorzata Wójcik

Najlepszym miejscem na trawnik jest równa powierzchnia o regularnym kształcie w dobrze nasłonecznionym miejscu w ogrodzie.

Zanim wysiejemy nasiona musimy mieć pewność, że podłoże jest oczyszczone z chwastów i śmieci
Zanim wysiejemy nasiona musimy mieć pewność, że podłoże jest oczyszczone z chwastów i śmieci
Fot. shutterstock/kazenouta
Pamiętajmy, by granicę między rabatami a murawą obwieźć szerokim obrzeżem zakopanym na poziomie ziemi, ułatwiającym koszenie kosiarką. Jeśli zależy nam na pięknej, zielonej, gładkiej i nie zadeptanej murawie to tam, gdzie przebywamy najczęściej lepiej urządzić placyk z utwardzoną nawierzchnią.

Czego potrzebuje trawa?

Podłoże powinno być średnio zwięzłe i zawierać dużo próchnicy, optymalne pH to 6-7, czyli lekko kwaśne lub obojętne. Zanim wysiejemy nasiona warto zasilić podłoże nawozem przeznaczonym do trawników lub przed wysiewem rozłożyć warstwę Ziemi do trawników firmy Target wzbogaconej w nawóz mineralny. Poprawi to strukturę gleby i jej przesiąkliwość. Mieszanka ta nadaje się do zakładania trawników nowych oraz do regeneracji starych.

Zanim wysiejemy nasiona musimy mieć pewność, że podłoże jest oczyszczone z chwastów i śmieci (np. resztek po budowie, liści, kamieni), wyrównane, zwałowane. Jeżeli po naszym przejściu na ziemi pozostają głębokie ślady, wymaga kolejnego wyrównania.

Najlepszym terminem wysiewania trawy jest wiosna, kwiecień i maj oraz późne lato, sierpień i wrzesień. Trawy muszą mieć bowiem czas by się ukorzenić. Wybór mieszanki nasion uzależniamy od przyszłego zastosowania murawy oraz od warunków, jakie panują w ogrodzie. Inną mieszankę stosujemy na miejsca reprezentacyjne, inne na murawę, która będzie intensywnie zadeptywana (np. Trawa sportowa hobby Olimpia Targetu), a zupełnie inną do miejsc zacienionych pod koronami drzew. Jeden kilogram mieszanki wystarcza na ok.40 m kw trawnika. Warto jednak kupić nieco więcej nasion, aby mieć zapas na późniejsze dosiewanie (w razie, gdyby nie wszystkie nasiona wzeszły). Zachowajmy opakowanie po mieszance lub zapiszmy jej nazwę, aby w kolejnych latach dosiewać tę samą mieszankę. Do wysiewu najlepiej użyć siewnika. Po zabiegu zagłębiamy lekko nasiona za pomocą walca i obficie podlewamy powierzchnię ziemi. Trawa wschodzi zwykle po tygodniu lub dziesięciu dniach.

Skomentuj:

Zakładamy nowy trawnik