Zrób to sam: jak samemu wykonać kwietnik
Jak wyeksponować kwiaty, żeby zdobiły wnętrze, nie zajmując dużo miejsca? Oczywiście na kwietniku.
WYBIERAMY KWIETNIK
Najprościej kupić gotowy kwietnik: wiszący lub stojący, stały lub przenośny, z drewna, metalu czy tworzywa. Można też wykorzystać przedmiot służący do innych celów, np. taboret, półkę na książki, stolik. Jeśli jednak zależy nam na niepowtarzalnym modelu, zróbmy go sami. Jeden z pomysłów prezentujemy na zdjęciach.
EKSPONUJEMY ROŚLINY
Kwietnik nabiera uroku dzięki roślinom, zwłaszcza gdy zestawimy ze sobą gatunki różniące się wielkością, kształtem i barwą. Na jednym kwietniku warto więc postawić rośliny o dużych liściach i mocnym pokroju z niskimi, drobnolistnymi lub zwieszającymi się pędami.
Można i tak... Oto kilka innych pomysłów na domowy kwietnik, które mogą posłużyć za inspirację. Na zdjęciu - oryginalny wiszący kwietnik z plastikowej tacy zawieszonej na pasach wydzierganych na... szydełku. Kolejne zdjęcie przedstawia kuchenny stojak na zioła zrobiony z trzech sklejonych krawędziami deseczek. W jednej z nich wycięto otwory na trzy doniczki. Natomiast kwietnik na kolejnym zdjęciu z powodzeniem może jednocześnie służyć za stolik nocny - wystarczy ustawić go przy łóżku.
OKIEM FACHOWCA
Agnieszka Żelazko - nasza fotoedytorka, autorka kwietnika, mowi:
Przed przystąpieniem do pracy zastanówmy się, jaki typ kwietnika jest nam potrzebny. W małym mieszkaniu namawiam do piętrowych konstrukcji przeznaczonych dla kilku kwiatów naraz. Zgrupowane na nich rośliny nie będą zajmować wiele cennej przestrzeni, a sprawią wrażenie obfitości zieleni. Poza tym niektóre "wielodoniczkowe" modele (np. rozporowe, w formie parawanu) mogą pełnić we wnętrzu funkcję zielonego ekranu czy kwitnącej ścianki działowej.
Bardzo ważna jest też stabilność kwietnika, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na wielopoziomowy stojący model. Jego konstrukcja nie może być zbyt delikatna - powinna wytrzymać obciążenie kilkoma doniczkami wraz z ich zawartością. Nóżki kwietnika powinny być więc idealnie równe i solidnie ze sobą połączone, zwłaszcza w niższych partiach. Dlatego nóżki naszej konstrukcji u dołu połączone są czterema krótszymi kantówkami, a na górze tylko trzema.
Do malowania drewna radzę stosować ekologiczne preparaty bazujące na naturalnych składnikach. Ja zastosowałam kokosową farbę do drewna doskonale maskującą wszelkie skazy i pokrywającą powierzchnię matową powłoką. Farba jest zmywalna, nie przesłania rysunku drewna i ma... delikatny zapach kokosu.
Jak krok po kroku zrobić kwietnik:
1. Przygotowujemy materiały: 6 kantówek (2 cm × 2 cm × 1 m), 2 metalowe podstawki, 4 drewniane gałki meblowe, śrubki (o dł. 4 cm), śrubokręt, piłkę, pędzel, bejcę do drewna.
2. Mierzymy średnicę podstawek, które w przyszłości będą pełnić funkcję półeczek na rośliny. Uzyskany wymiar będzie odpowiadać długości krótszych kantówek łączących nóżki kwietnika.
3. Dwie kantówki tniemy na odcinki o długości równej średnicy podstawek (pozostałych 4 nie trzeba skracać - posłużą za nóżki). Wszystkie drewniane elementy malujemy białą bejcą do drewna.
4.Montujemy wszystkie elementy konstrukcji przyszłego kwietnika. Żeby drewno nie popękało, najpierw nawiercamy wiertarką otwory, a dopiero potem delikatnie wkręcamy śrubki.
5. Na konstrukcji umieszczamy metalowe podstawki. Nakładając górną, pamiętajmy, by zrobić to przed przykręceniem gałek. W przeciwnym razie trudno będzie ją między nimi przecisnąć.
6. Nóżki kwietnika wieńczymy od góry drewnianymi gałkami. Łączymy je ze sobą za pomocą wkrętów. Na koniec zamalowujemy wszelkie powstałe w czasie pracy zarysowania, ślady po wkrętach itp.
- Więcej o:
Zrób to sam: asamblaż - obraz z kwiatów na papierze czerpanym
Co zrobić z kwiatami cebulowymi w doniczkach?
Marzec to najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów