Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zrób to sam: asamblaż - obraz z kwiatów na papierze czerpanym

Aldona Zakrzewska

Asamblaże kwiatowe. Papier - zwłaszcza w duecie z kwiatami - stwarza niezwykłe możliwości. Można z niego robić istne cuda. Zobaczcie, jak zrobić obrazy kwiatowe krok po kroku.

Asamblaż z kwiatów
Asamblaż z kwiatów
fot.: Lilianna Sokołowska
Asamblaże Anna Stefaniszyn

Asamblaż (od fr. assemblage - zbieranie) to odmiana kolażu, która polega na tworzeniu artystycznych kompozycji z gotowych przedmiotów i bezużytecznych fragmentów różnych rzeczy. Tworząc asamblaż, możemy więc wykorzystać np. odłamki stłuczonych naczyń czy niepotrzebne skrawki ubrań i tkanin. Świetnym tworzywem są też naturalne materiały: kwiaty, liście, owoce, kora i inne części roślin.

Stworzenie kwiatowego asamblażu wcale nie jest trudne. Potrzebna będzie papierowa masa, barwne tworzywo (czyli kolorowe kwiaty) i odrobina wyobraźni. Przygotujmy także kuchenny mikser lub blender, naczynie na papierową masę (np. kuweta, wiaderko), mata (bambusowa lub z trawy) albo kratka z tworzywa sztucznego służące za podłoże obrazka. Do tego - makulatura, najlepiej kolorowa (do wyrobu masy). Reszta niezbędnych materiałów rośnie w ogrodzie, na łąkach i polach.

Ale podstawą naszego asamblażu będzie papierowa masa. Żeby ją zrobić, należy zagnieść kilka kartek makulatury, włożyć do wiaderka z wodą i zmiksować. Potem wylać do naczynia, np. kuwety. I masa gotowa!

ANNA STEFANISZYN jest byłą wicedyrektorką Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, kierowała tam również produkcją papieru czerpanego. obecnie prowadzi "pracownię papierowych przygód", w ramach której tworzy roślinne asamblaże, papierowe kwiaty i biżuterię. organizuje też warsztaty ze sztuki papieru. pomysłodawczyni i organizatorka dorocznego święta papieru odbywającego się w dusznickim muzeum.

Okiem fachowca

Kwiaty, z których zamierzamy zrobić asamblaż, powinny być zbierane w pełni rozkwitu, najlepiej o świcie, po porannej rosie. Nadają się do tego w zasadzie wszystkie rośliny niezawierające w swych tkankach nadmiaru wilgoci (wykluczone są więc kaktusy i sukulenty). W kwiatowych obrazkach świetnie prezentują się gatunki i odmiany zarówno o pojedynczych, jak i pełnych kwiatach. Uroczym dodatkiem są liście, łodygi, owoce... Pamiętajmy, że ścięte kwiaty i pozyskany materiał roślinny jak najszybciej trzeba wykorzystać do stworzenia asamblażu. Dotyczy to zwłaszcza gatunków łąkowych i polnych, które bardzo szybko tracą świeżość.

Krok po kroku jak zrobić asamblaż

1 Przygotowujemy papierową masę, miksując makulaturę z wodą. Kiedy masa jest już gotowa (ma konsystencję kisielu), wlewamy ją do cebrzyka, kuwety lub innego szczelnego naczynia.

2 Surowce do wykonania kompozycji to: kwiaty i liście dalii, zawilców japońskich, bratków, mięty oraz podłoże - mata z trawy (może to być też plastikowa siatka lub mata bambusowa).

3 Kwiaty układamy "twarzą" do maty. Proces tworzenia obrazka przypomina bowiem malowanie na szkle - efekt będzie widoczny po odwróceniu kompozycji (czyli odklejeniu jej od podłoża).

4 Ułożone na macie kwiaty zalewamy równomiernie warstwą masy papierowej. Nadmiar wody można usunąć za pomocą gąbki.

5 Suszymy kompozycję w przewiewnym, słonecznym miejscu (np. na płocie). Masa papierowa wyschnie w ciągu 3 dni, pochłaniając wilgoć zawartą w roślinach. Taki sposób utrwalania kwiatów zapewnia zachowanie ich naturalnych, żywych kolorów.

6 Suchą kompozycję delikatnie oddzielamy od maty (lub innego zastosowanego podłoża).

7 Gotowy już obrazek możemy oprawić w ramki.

Zobacz jak zrobić asamblaż >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Warto wiedzieć... Początki asamblażu sięgają dadaizmu i kubizmu. Termin "asamblaż" wprowadził w latach 50. XX w. francuski artysta Jean Dubuffet, autor cyklu kolaży z użyciem... motylich skrzydeł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zrób to sam: asamblaż - obraz z kwiatów na papierze czerpanym