Wiosenne szkodniki i choroby roślin - jak z nimi walczyć
Wraz z intensywnym rozwojem ogrodowej zieleni, pojawiły się pierwsze szkodniki. Tu i ówdzie widać także objawy chorób, głównie grzybowych. A to dopiero ostatnie dni maja
Obecność w ogrodzie licznych sprzymierzeńców, to dla nas dobra wiadomość (jak również i ta, że w tym roku jest trochę mniej ślimaków), jednak czasem szkodniki rozmnażają się tak masowo, że musimy interweniować także sami, w przeciwnym wypadku zniszczą nam kwiaty, warzywa i owoce.
Warto wiedzieć, co niszczy wiosną nasze rośliny i jak im pomóc. Pamiętajmy jednak, by opryski wykonywać o takiej porze, kiedy ptaki już nie żerują, a pszczoły wróciły do uli. I oczywiście używać tylko preparatów zalecanych do upraw amatorskich, stosując się ściśle do zaleceń producenta.
Na krzewach i drzewach iglastych
Zbyt jasne igły na młodych przyrostach i delikatny oprzęd mogą świadczyć o obecności przędziorków - maleńkich pajęczaków, które występują masowo i wysysają soki z młodych części roślin (często np. występują na świerku białym 'Conica'). W tym wypadku skuteczne jest opryskanie roślin jednym z preparatów: Polysect Hobby K AL., Magnus 200 S.C., Talstar 100 EC.
Na miękkich młodych igłach żerują też kolonie mszyc. Zwalczamy je za pomocą Decisu 2,5 EC, Polysectu Hobby K Al lub Confidoru 200 SL.
Na iglakach coraz częściej pojawiają się groźne choroby - fytoftorozy , które rozprzestrzeniają się w roślinie poprzez wiązki naczyń. Nie leczone - mogą doprowadzić do obumarcia krzewów i drzew. Po zauważeniu zasychających igieł i obumierających pędów, wycinamy porażone części, a całe krzewy opryskujemy preparatem Mildex 711, 9 WG, Previcur Energy 840 SL (preparaty mają także działanie zapobiegawcze).
Na drzewach i krzewach liściastych
Miękkie młode pędy i liście to wymarzone miejsce żerowania dla wysysających soki mszyc. Potrafią oszpecić najpiękniej kwitnące krzewy, jak jaśminowiec, który ma już zawiązanie pąki kwiatowe czy pnący wiciokrzew, którego piękne rurkowate kwiaty szybko zamierają po masowej inwazji tych owadów. Kalina koralowa, zwana buldeneżem, tworzy wprawdzie swe duże białe kule, ale tuż pod nimi roi się od czarnych mszyc. Przykłady można mnożyć.
Do walki z mszycami przystępujemy uzbrojeni w Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Polysect Hobby KAL.
Przędziorki pojawiają się na liściach ozdobnych wierzb, sprawiając, że żółkną one już u progu lata. Przeciwko tym pajęczakom używamy jednego ze środków: Polysect Hobby K AL, Magus 200 SC, Talstar 100 EC.
Na jabłoniach (także ozdobnych) i głogach widzimy czasem miejsca, gdzie liście są wyjedzone, a w oprzędach uwijają się małe gąsienice namiotnika jabłoniowego. Skutecznym środkiem (również na inne szkodniki zjadające liście) jest Decis 2,5 EC.
Na niektórych różach, dereniach, irgach, ligustrach i tawułach liście zwijają się w rurki. To objaw działalności zwójek. Zaatakowane rośliny opryskujemy Decisem 2,5 EC lub Sumi Alpha 050 EC)
Na liściastych drzewach i krzewach w ogrodach pojawiają się już także choroby. Coraz bardziej powszechna jest fytoftoroza, objawiająca się więdnięciem i brązowieniem pojedynczych pędów i zgnilizną ich podstawy. Charakterystyczne dla tej choroby jest także brunatnienie ogonków liściowych i nasady liści. Chore rośliny usuwamy, i palimy, a zdrowe podlewamy i opryskujemy jednym z preparatów: Mildex 711,9 WG, Previcur Energy 840 SL.
Na owocach jabłoni ozdobnych, głogów i ognika podczas deszczowej, ciepłej pogody może się rozwijać parch. Choroba ta powoduje powstawanie plam (na owocach i liściach). Krzewy i drzewa opryskujemy Zato 50 WG lub Captanem 50 WP.
Rośliny cebulowe, inne byliny i kwiaty jednoroczne
Poskrzypkę liliową - czerwonego chrząszcza, który atakuje lilie, możemy zbierać ręcznie, gdy tylko usiądzie na roślinie. Ze szkodnikiem tym (także z jego larwami, które ogałacają rośliny z liści i kwiatów) możemy też walczyć za pomocą preparatów: Decis 2,5 EC, Karate Zeon 050 CS, Sumi Alpha 050 EC.
Ślimaki zjadające liście wielu roślin (m.in. funkii i zimowitów) usuwamy za pomocą preparatu Mesurol Alimax 02 RB. Ale, gdy jest ich mało, można je wyzbierać do wiadra (najliczniej wypełzają po deszczu) i wynieść gdzieś na nieużytki.
Na malwach rozwija się rdza - zwalczamy ją Baymatem Ultra 0,015 AE lub Falconem 460 EC.
Liście wielu gatunków zarażone są plamistością. Na tę chorobę skuteczny jest Baymat Ultra 0,015 AE i Falkon 460 EC.
Rośliny wrzosowate
W tej grupie, oprócz wrzosów, znajdują też różaneczniki, azalie i pierisy. W ich wypadku największe szkody czyni fytoftoroza. Przeciw tej chorobie skuteczny jest Mildex 711,9 WG i Previcur Energy 840 SL.
Warzywa
W uprawie pod osłonami groźna jest szara pleśń (Zato 50 WG) i przędziorki (Omite 30 WP).
Uprawy sadownicze
Młode pędy i liście jabłoni niszczy teraz mączniak prawdziwy. Zwalczamy go za pomocą Nimrodu 250 EC, ale silnie porażone pędy lepiej wyciąć.
Objawy parcha widać już wyraźnie na liściach. Drzewa opryskujemy Pomarsolem Forte 80 WG lub Zato 50 WG.
- Więcej o:
Czy chrząszcze guniaka wyrządzają szkody?
Wysiewamy byliny i gatunki dwuletnie
Alokazja choroba - zgnilizna na alokazji
Choroby iglaków. Najczęściej spotykane szkodniki i choroby roślin iglastych
Mączniak, szara pleśń, antraknoza: jak z nimi walczyć? Popularne choroby roślin
Palma doniczkowa usycha
Plamy na liściach palmy areki
Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych. Choroby roślin zimą