Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rabata z roślin cebulowych - komponowanie, pielęgnacja

Małgorzata Wójcik

Pięknie skomponowana rabata z wiosennych roślin cebulowych to jedna z większych ozdób ogrodu. Warto zadać sobie trochę trudu, by stworzyć ją jesienią (cebule gatunków kwitnących wiosną sadzimy we wrześniu i październiku).

Pamiętajmy, że najlepsze efekty uzyskuje się sadząc cebule w dużej masie. Najlepiej planować nasadzenia tak, by wczesnowiosenne rośliny znajdowały się blisko domu - o tej porze roku rzadko zaglądamy w dalsze zakątki ogrodu. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, wystarczy między krzewami lub bylinami umieścić w podłożu po kilkadziesiąt cebul obok siebie. Warto też sadzić je pod koroną drzew liściastych, gdzie wiosną będą miały sporo słońca. Nie sadźmy ich jednak w głębokim cieniu, w pobliżu roślin iglastych.

Jak zestawiać ze sobą kolory?

Sposobów jest wiele, każdy ma swoje ulubione gatunki i preferencje co do barw kwiatów. Można je dobierać na zasadzie kontrastu, sadząc odmiany kwitnące na niebiesko i fioletowo obok żółtych, pomarańczowych czy czerwonych. Ładnie też wyglądają mniej dynamiczne kompozycje - kwiatów żółtych z białymi, różowych z fioletowymi i białymi czy niebieskich z filetowymi i różowymi.

Sadząc cebule pamiętajmy o tym, jaką wysokość rośliny osiągną podczas kwitnienia. Z przodu powinny znaleźć się niskie przebiśniegi, krokusy, puszkinie i szafirki, w środku zarezerwujmy miejsce dla niskich odmian tulipanów botanicznych i hiacyntów, a z tyłu umieśćmy wysokie odmiany tulipanów i narcyzów.

Pamiętajmy, że aby rośliny cebulowe pięknie zakwitły, wymagają odpowiedniego podłoża - zwykle żyznego, próchnicznego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Jeśli chcemy wzmocnić cebule i zapewnić roślinom odpowiednią dawkę składników pokarmowych, warto je zasilić odpowiednimi nawozami. Na rynku jest wiele preparatów przeznaczonych dla roślin kwitnących. Mogą one być w postaci płynnej bądź granulowane. Polecam te długo działające, które stopniowo uwalniają minerały do podłoża.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rabata z roślin cebulowych - komponowanie, pielęgnacja