Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rdzawe plamy na fidze

dr Wojciech Słomka, specjalista ochrony roślin

Na liściach mojej figi pojawiły się rdzawe plamy, następnie liście te żółkną a potem opadają. Jak można pomóc roślinie? Agnieszka Krauze

7$qU+&L,p{PCv6Yu?\K,C
Fot. Shutterstock/Manfred Ruckszio

Wojciech Słomka
fot. archiwum

Na fidze wystąpiły objawy choroby grzybowej nazywanej plamistością liści. Trzeba usunąć zakażone liście, a następnie sięgnąć po środki chemiczne. Należy ich użyć w niższym stężeniu, niż podano na etykiecie (gdyż może dojść do poparzenia wrażliwych liści figi) ale częściej.
Skuteczne są: Topsin M 500 SC, Discus 500 WG lub Score 250 EC. Roztworem wodnym przygotowanym z jednego z preparatów opryskujemy całą roślin. Zabieg powtarzamy po upływie 10-14 dni. Robimy to do czasu, aż choroba zniknie. Można również skorzystać z ekologicznych środków ochrony roślin, opartych na wyciągach z czosnku lub nasion grapefruita. Także w tym przypadku roślinę opryskujemy wielokrotnie, aż do zwalczenia choroby.
Inną metodą stosowaną w takich przypadkach, jest wykorzystanie stymulatorów odporności, takich jak Vaxiplant SL, Plantivax. Figa lubi odczyn zasadowy i podłoże, w którym rośnie, warto zasilić na wiosnę mielonym dolomitem, wapnem magnezowym lub kredą.

Skomentuj:

Rdzawe plamy na fidze