Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osłona przed słońcem na tarasie, balkonie i w ogrodzie. Pergole, parasole, namioty, markizy i altany ogrodowe

Tekst: Aldona Zakrzewska, KJ, ES

Osłona przed słońcem jest bardzo ważna zwłaszcza w duże upały. Cieszy nas słońce, ale szukamy upragnionego cienia by odetchnąć. W altance, pod pergolą, w przenośnym pawilonie, pod parasolem - byle uciec od palących promieni.

Pergole na tarasie

Choć jeszcze do niedawna pergole kojarzyły z ogródkami przy kawiarniach i hotelach, dziś szturmem zdobywają prywatne tarasy. Tego typu zadaszenie jest doskonałą alternatywą, jeśli nie chcemy budować ogrodu zimowego, a jednocześnie zależy nam na tym, by efektywnie powiększyć i osłonić przestrzeń tarasu. Jest to całoroczny system zadaszenia, który skutecznie chroni powierzchnię tarasową wraz ze stojącymi na niej meblami przed wiatrem, deszczem, słońcem, śniegiem. W przeciwieństwie do markizy, nie zwija się jej na zimę, w związku z czym okres użyteczności tarasu znacznie się wydłuża.
Dzięki przednim podporom i bocznym prowadnicom pergole mają niezwykle trwałą konstrukcję. Montaż pergoli odbywa się poprzez zamocowanie do ściany budynku lub wykonanie niezależnej konstrukcji wolno stojącej w różnych kształtach czy wymiarach. Każdą pergolę można wyposażyć w przesłony boczne w formie rolet, okiennic przesuwnych, zabudowy szklanej stałej bądź przesuwnej. Dodatkowe wyposażenie w napęd elektryczny, promienniki ciepła, radio bądź oświetlenie sprawią, że możemy zamienić taras w przestronny salon użytkowany także podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Pergola tarasowa
Pergole można idealnie wpasować w bryłę budynku
www.mol.net.pl

Daszek z ruchomymi lamelami

Taki daszek wygląda jak poziome żaluzje z ruchomymi lamelami. To bardzo nowoczesne rozwiązanie pod względem konstrukcyjnym i designerskim. Ramę konstrukcyjną wykonuje się z aluminium, stali lub drewna. Lamele mogą być zrobione z aluminium, mlecznego poliwęglanu, szkła bezpiecznego z folią, a nawet szkła termicznego, które ograniczy przegrzewanie się tarasu. Lamele są wyposażone w stalowe mechanizmy umożliwiające ich obrót. Można sterować nimi ręcznie albo za pomocą automatyki.
Konstrukcje lamelowe można wyposażyć w czujniki pogodowe, które kontrolują ustawienie zależnie od siły wiatru i stopnia nasłonecznienia. Gdy świeci słońce lub pada deszcz, lamele można ustawić poziomo, żeby daszek się domknął i stanowił pełną przegrodę. Lamele ustawione pionowo lub pod szerokim kątem wpuszczą na taras dużo światła. Przy dość mocnym nasłonecznieniu, można zostawić między lamelami tylko szczeliny, dzięki czemu taras będzie doświetlony smugami światła, co wygląda wyjątkowo ciekawie.

Pergola sterowana elektrycznie
Pergola sterowana elektrycznie zapewnia komfort obsługi; dostępna w dwóch kolorach konstrukcji
www.mol.net.pl

Markizy tarasowe

Markizy przeznaczone na taras mają wysięg do 3,5 m, mogą być więc stosowane do osłaniania nawet bardzo dużej powierzchni. Mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co ochroni je przed mocnym wiatrem. Można też zamontować markizę z dwustopniowym kątem nachylenia, która sprawdza się jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca. Są też markizy z falbaną na końcu, która również chroni przez nisko operującym słońcem.
Markizy mogą być chowane całkowicie w pełnej kasecie lub zwijane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Współczesne markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV.
Choć głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Dawniej obsługiwało się ją za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie za pomocą klawiszy lub pilotem. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się ona automatycznie i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca. Markizy poruszane elektrycznie mogą czerpać energię ze słońca za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Markiza z wysuwanym ramieniem i napędem
Markiza tarasowa z wysuwanym ramieniem i napędem zapewni komfortowy wypoczynek na tarasie, ochroni przed słońcem i letnim deszczem
Leroy Merlin

Rolety zewnętrzne

Nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem. Z wewnętrznymi odpowiednikami łączy je tylko nazwa i zasada działania, natomiast konstrukcja jest zupełnie inna.
Rolety wykonywane są z aluminium lub stali, rzadziej z PVC i drewna.
Ze względu na sposób montażu rolety do okien fasadowych dzieli się na elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe i nadprożowe. Dwa pierwsze typy zakłada się w dowolnym momencie, modele nakładane – podczas montażu okien, a rolety podtynkowe i nadprożowe – na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest ukryta w ścianie. Modele do okien dachowych nie różnią się sposobem montażu. Kasetę mocuje się do górnej części okna, a pancerz porusza się po bocznych prowadnicach. Rolety można stosować na oknach obrotowych i uchylno-obrotowych.
Montując rolety zewnętrzne, zmniejszymy ryzyko włamania. Rolety zewnętrzne wyposażone są w specjalne wieszaki blokujące, utrudniające podniesienie pancerza od zewnątrz. Warto także wiedzieć, że rolety zewnętrzne można zintegrować z systemem alarmowym, który natychmiast je zamknie w przypadku włączenia alarmu.

Roleta zewnętrzna z moskitierą
Roleta zewnętrzna z moskitierą to znakomity sposób na ochronę nie tylko przed słońcem, lecz także owadami
Aluprof

Żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne (fasadowe) montowane są na zewnątrz i przeznaczone do obiektów o dużej powierzchni okien lub szklanych fasad. Ich budowa i zasada działania są podobne jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Poziome lamele, wykonane najczęściej z aluminium pokrytego lakierem, zawieszone są na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w bocznych prowadnicach. Kątem ich nachylenia steruje się za pomocą mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie.

Żaluzje fasadowe
Żaluzje pozwalają regulować dostęp światła i ciepła do wnętrz; można je podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia lameli
Anwis

Markizy fasadowe

Markizy fasadowe wykonane są zazwyczaj z siatki lub włókna szklanego, materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Montuje się je do okien – podobnie jak rolety. Zasłaniają całe przeszklenie, ale w przeciwieństwie do rolet, nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do pomieszczeń. Wygodnym rozwiązaniem jest też markiza solarna, wyposażona w  panel fotowoltaiczny, który wykorzystuje energię słoneczną do ładowania wewnętrznego akumulatorka, napędzającego markizę. Panel służy jednocześnie jako czujnik światła
– dzięki niemu przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie rozwija się, przy mniejszym – zwija, zapewniając dopływ światła. Godnym polecenia rozwiązaniem są także markizy elektryczne.

Markiza solarna
Markizy solarne wyposażone są w system automatycznego uruchamiania w zależności od nasłonecznienia
Fakro

Okiennice

Mają sporo zalet. Po zamknięciu chronią wnętrza przed nadmiarem światła, ciepłem i wiatrem. Modele wyposażone w blokady przeciwwłamaniowe (dwuczęściowy skobel, zamknięcie drążkowe itp.) chronią też przed złodziejami. Skrzydła okiennic wykonuje się przeważnie z drewna. Krajowe jest tańsze od egzotycznego, ale mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno wymaga regularnej konserwacji, dlatego można rozważyć montaż okiennic z aluminium bądź tworzywa sztucznego.

Okiennice zewnętrzne
Okiennice nadają budynkowi pewien zamierzony, charakterystyczny styl
Zielona Okiennica
    Więcej o:

Skomentuj:

Osłona przed słońcem na tarasie, balkonie i w ogrodzie. Pergole, parasole, namioty, markizy i altany ogrodowe