Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracje świąteczne z szyszek - jak je wykonać?

AI/red.

W okresie świąt Bożego Narodzenia w wielu domach pojawiają się nie tylko choinki, ale także świąteczne dekoracje. Pomagają one w stworzeniu niezwykłej atmosfery. Stroiki świąteczne można kupić gotowe, ale można też przygotować ozdoby samodzielnie. Do ich wykonania można wykorzystać bardzo różne materiały. Wiele osób wyjątkowo chętnie wykonując świąteczne stroiki sięga po szyszki. Można z nich stworzyć zarówno ciekawe stroiki do dekoracji mieszkania czy domu, jak też choinkowe ozdoby. Dekoracje świąteczne z szyszek będą niepowtarzalne i w pełni naturalne.

22.01.2010 WARSZAWA
Zasuszona na słomianym wianku hortensja stała się dobrym podkłademdo kolejnej dekoracji. Szyszki naklejono, kępki porostu upięto haftkami,zaś egzotyczny susz przypięto szpilami
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Jakie ozdoby świąteczne są modne w tym sezonie?

Od kilku sezonów do najmodniejszych dekoracji świątecznych zalicza się te, które zostały wykonane z naturalnych materiałów. W tym sezonie nic w tym względzie się nie zmienia. Chcąc mieć modne dekoracje świąteczne, musimy postawić na te z żywych gałązek, cytrusów, orzechów. W ten trend doskonale wpisuje się dekoracja świąteczna z szyszek, to wdzięczny materiał. Wykonanie dekoracji z szyszek nie jest trudne, wystarczy wybrać ładne szyszki, a można z nich wyczarować mnóstwo ciekawych ozdób. Do wykonania ozdób można wykorzystać zarówno szyszki w naturalnym kolorze. Świetny sposób by urozmaicić dekoracje świąteczne szyszek to pomalowanie ich na biały, srebrny czy złoty kolor.

Jak przygotować szyszki do tworzenia ozdób?

Do tworzenia ozdób można wykorzystać szyszki różnych gatunków drzew iglastych. Można skorzystać z:

  • szyszek sosnowych z sosny pospolitej. Są one szerokie, mogą mieć maksymalnie siedem centymetrów długości;
  • szyszek świerka pospolitego o długości od dziesięciu do piętnastu centymetrów. Szyszki te są jasnobrązowego koloru;
  • szyszek modrzewia. Są najmniejsze, mają maksymalnie pięć centymetrów długości;
  • szyszek sosny pinii. Są masywne, mogą mierzyć nawet szesnaście centymetrów. Ich łuski mają zaokrąglone końcówki i są dość grube.

Zebrane w okresie świątecznym szyszki w ogrodzie czy lesie są brudne. Może w nich być pełno piasku, mogą też mieszkać w nich pajączki. Dlatego też przed wykonywanie świątecznych dekoracji szyszki trzeba odpowiednio przygotować. Najpierw należy je wymyć, a następnie wymoczyć przez dwadzieścia minut w wodzie z dodatkiem octu. Pod wpływem wody szyszki się zamkną, dlatego też trzeba je wysuszyć. Można je ułożyć na kaloryferze, ale można też wsypać je na blachę do pieczenia i wstawić do piekarnika ustawionego na około pięćdziesiąt stopni. Suszymy je w otwartym piekarniku przez około półtorej godziny. Suche szyszki możemy pozostawić w naturalnym kolorze, wybielić, pomalować farbą akrylową, ozdobić brokatem.

Dekoracje świąteczne z szyszek na stół

Bardzo efektowną dekoracją na stół podczas świątecznej kolacji jest stroik wykonany z szyszek. Można go wykonać tylko z szyszek, ale można też dodać do niego żywe gałązki. Do przygotowania takiego stroika przyda się klej na gorąco, koło wycięte z tektury, świeca i ozdoby. Do tekturowego koła klejem na gorąco przyklejmy szyszki jedną obok drugiej. Robimy to tak, aby zostało miejsce na świecę. Po przyklejeniu wszystkich szyszek kompozycję wystarczy już tylko uzupełnić o elementy dekoracyjne. Mocujemy je do stroika klejem na gorąco.

Ozdoby świąteczne z szyszek w szkle - hit sezonu

Dekoracje świąteczne w szkle są jednym z największych hitów. Na liście tych najbardziej popularnych jedno z czołowych miejsc zajmują dekoracje z szyszek w szkle. Ich wykonanie jest wyjątkowo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Podstawą kompozycji jest w tym przypadku efektowne szklane naczynie. Szyszki wkładamy do naczynia przetykając je lampkami choinkowymi, małymi bombkami i plasterkami pomarańczy. Na dno naczynia można też wsypać drobny żwirek, ustawić na nim święcę, dodać szyszki i kilka małych bombek.

Ozdoby z szyszek na choinkę - czy to dobry pomysł?

Ozdoby z szyszek na choinkę należą do tych, które naprawdę warto wykonać, gdyż na naturalnej choince prezentują się przepięknie. Wykonane z szyszek ozdoby choinkowe np. girlandy najlepiej prezentują się w towarzystwie innych ozdób wykonanych z naturalnych materiałów.  Poza tym  szyszkowe ozdoby  nietłukące, a więc świetnie sprawdzą się przy małych dzieciach. Z takich ozdób zadowoleni będą też właściciele czworonogów. Do szyszki w naturalnym kolorze czy też pomalowanej na złoto, biało czy srebrno wystarczy przymocować zawieszkę, aby powstała najbardziej prosta ozdoba choinkowa.

Skomentuj:

Dekoracje świąteczne z szyszek - jak je wykonać?