Co dolega naszym różom?
Obsadziłam różami cały klomb, ale już w pierwszym sezonie zaczęły chorować. Chciałabym wiedzieć, co może je niszczyć. Zofia Mielcarz



Szybka reakcja na choroby róż
Należy często przeglądać krzewy i po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów wykonać 2-3 zabiegi co 10 dni, stosując preparaty przemiennie. Zabiegi powtarzamy w miarę potrzeby. Podczas podlewania nie zwilżajmy liści (mokre liście to dobre warunki do rozwoju chorób). Jesienią warto grabić i palić opadłe liście i wycięte porażone pędy.

Choroby róż - mączniak rzekomy
MĄCZNIAK RZEKOMY. Na liściach i płatkach widać, początkowo żółte, a następnie czerwonobrunatne plamy. Podliściem znajduje się delikatny biały nalot. Chorobie sprzyjają opady. Zwalczanie: Mildex 711,9 WG, Proplant 722 SL.

SZARA PLEŚŃ Na płatkach pojawiają się brązowe plamy. Kwiat zamiera i pokrywa się pylącą szarą pleśnią. Chorobie sprzyjają częste opady. Zwalczanie: Kaptan Plus 71,5 WP, Teldor 500 SC.

CZARNA PLAMISTOŚĆ LIŚCI Na liściach widać jasnobrązowe kuliste plamki, powiększające się i zmieniające kolor na czarny. Liście żółkną i opadają. Chorobie sprzyjają opady. Zwalczanie: Baymat AE, Falcon 460 EC.

MSZYCE Na wierzchołkach pędów i pąkach gromady zielonych lub czarnych owadów. Pędy i liście są zdeformowane. Zwalczanie: Confidor 200 SL, Decis 2,5 EC, Provado Plus AE, Talstar 100 EC.
Róża pnąca 'New Dawn'
Mam sporo róż. Jakie preparaty służą ich ochronie i pielęgnacji?
Przędziorki. Jak się pozbyć przędziorków
Szara pleśń. Jak skutecznie się pozbyć szarej pleśni?
Mrówki w ogrodzie, czyli jak skutecznie pozbyć się mrówek
Rdza na gruszy
Mszyce. Jak pozbyć się mszyc? Sprawdzone sposoby na mszyce
Choroby roślin doniczkowych