Jezioro w środku miasta
Możemy mu tylko pozazdrościć. Olsztyn może się pochwalić ciekawymi zielonymi inwestycjami. Jedną z nich jest kompleksowe zagospodarowanie brzegów jeziora Długiego. Projekt sfinansował Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Prace zakończono w 2012 roku
Z Olsztyna do Santiago de Compostella
Nowa atrakcja Olsztyna to system ścieżek rowerowych łączący tamtejsze zabytkowe Stare Miasto z cennym przyrodniczo obszarem Lasu Miejskiego i terenami nad Jeziorem Długim.
Obszary te połączono w sposób funkcjonalny traktami rowerowymi i pieszymi, te zaś zostały wkomponowane w istniejące szlaki turystyczne wyznaczone przez PTTK - Szlak Kopernikański, Olsztyński Szlak Błękitny i międzynarodowy Szlak św. Jakuba (!)
Inwestycja wzbogaciła ofertę aktywnej turystyki na terenie miasta, umożliwiając także rozwój usług tzw. około turystycznych. Jest oczywiście atrakcją dla tysięcy przyjezdnych, lecz przede wszystkim służy mieszkańcom Olsztyna.
Fot. Ludmiła Górnicka
Przed i po
Zaniedbane nabrzeże jeziora Długiego zostało w ramach opisywanego projektu zagospodarowane na nowo. Mieszkańcom Olsztyna stworzono miejsce rekreacji nad wodą bez konieczności opuszczania miasta. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi i osób mniej zamożnych. Powstała przestrzeń dla aktywnego codziennego i niedzielnego wypoczynku (także poza sezonem wakacyjnym).
Fot. Ludmiła Górnicka
Aktywny wypoczynek
Nad jeziorem Długim wybudowano bowiem ponad 5 km ścieżek rowerowych i tyleż traktów pieszych, które w obszarze bliższym miastu utwardzono kostką brukową i oświetlono. Ścieżki rowerowe wylane zostały z asfaltobetonu. Na obszarze leśnym (m.in. na terenie Rezerwatu Mszar) trasa zmienia się w wygodne, stabilizowane polimerem ścieżki gruntowe, bardziej pasujące do naturalnego, zielonego otoczenia.
Fot. Ludmiła Górnicka
W części bardziej "cywilizowanej" stanęły latarnie, ławki parkowe, leżanki, pomosty do opalania, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Na trasie ulokowano również "place zabaw dla dorosłych" czyli -miejsca służące ćwiczeniom sprawnościowym.
Fot. Ludmiła Górnicka
Powstała infrastruktura turystyczna pozwala na korzystanie z dobrodziejstw jeziora także osobom niepełnosprawnym, np. poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Zielone bulwary
Tereny zieleni nad jeziorem zrewaloryzowano. Nie obyło się niestety bez pewnych konfliktów. Przez lata bowiem mieszkańcy domków jednorodzinnych ulokowanych na jednym z brzegów Długiego, traktowali to miejskie jezioro prawie jak swoją własność. Miasto zdecydowało pozostawić im tylne furtki z ogrodów, którymi mogą nadal łatwo przedostawać się nad wodę, teraz już na nowy bulwar nad jeziorem.
Zrealizowany projekt zieleni wzbogacił obszar o 160 nowych drzew, około 2300 sztuk krzewów i 4 tysiące bylin. Przebudowa nadbrzeżnej zieleni udała się połowicznie. Na skutek protestu mieszkańców pozostawiono na brzegu rząd starych topól. Ponieważ 65- letnie topole są już zaawansowanymi "staruszkami" przewiduje się, że w ciągu dziesięciolecia zastąpią je inne gatunki drzew długowiecznych.
Ożywić jezioro
Jezioro Długie jest akwenem zamkniętym. Odprowadzanie przez lata ścieków komunalnych z otaczającej je zabudowy doprowadziło w latach 70. ub wieku do jego eutrofizacji, a na koniec całkowitej degradacji. Miasto zajęło się rekultywacją akwenu odcinając przede wszystkim dopływ zanieczyszczeń. To jednak nie wystarczało. Dopiero zastosowanie nowych technologii pozwoliło woda ożywić. Do akwenu wpompowano koagulant glinowy, który związał nadmiary fosforu i zatrzymał je w formie osadów dennych. Co prawda kąpiel jest tu dziś jeszcze zabroniona, lecz woda ma drugą (!) klasę czystości. Powróciły też nad jezioro Długie ptaki i inne zwierzęta. Można je obserwować z pięknej kładki- mostu, jaki przerzucono w miejscu przewężenia z brzegu na brzeg.
- Więcej o:
Nowy nietypowy park w Warszawie
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów
Badanie: Polskie ogrody na tle Europy