Rośliny domowe zimą bez światła. Jak o nie dbać?
Zimą roślinom w domu dokucza przede wszystkim niedostatek światła. Zimowe dni, zwłaszcza w grudniu, są bardzo krótkie, słońce słabo świeci. Przez szyby wpada go niewiele. Najbardziej cierpią rośliny, którym nie pozwalamy zapaść w sen. Nadal rosną, tworząc drobne jasnozielone liście i cienkie łodygi. Nie zawsze możemy je przestawić w chłodniejsze i jaśniejsze miejsce.
Blisko szyby
Najwięcej światła jest na parapecie południowego okna lub w jego pobliżu. Zimą dobrze się tam czują zarówno kwiaty światłolubne, jak i lubiące cień. Przede wszystkim powinny się tam znaleźć kwitnące okazy, np. fiołka afrykańskiego, azalii, anturium, i wszystkie rośliny młode, bo one też są wrażliwe na niedostatek światła. Pamiętajmy tylko, by liście nie dotykały do szyby, przy wietrzeniu pokoju powietrze bezpośrednio nie docierało do roślin oraz, że od zimnego parapetu doniczki trzeba izolować podkładką.
W dodatku rośliny z tropików, np. dipladenia i bromelia, mają swoje wymagania i na zimnej werandzie (poniżej 15? C), zaczną nam chorować. Pozostaje więc wzmocnić je odżywką np. Siła Natury i co dwa tygodnie nieco obracać doniczkę. Dzięki temu pędy będą oświetlone z każdej strony i nie wykrzywią się do okna.
Doświetlanie
W głębi pokojów, zwłaszcza tych o wystawie południowej, od lat uprawiane tam gatunki cienioznośne np. fikusy i draceny, dostosowują się do panujących warunków. Zimę więc znoszą zupełnie dobrze. Pomaga im też to, że po zmroku włączamy lampy z żarówkami energooszczędnymi, które zastępują słońce. Jeśli ich promienie padają z góry, rośliny utrzymują prostą sylwetkę i nie wyginają się ku oknu. Lampy nad okazami wymagającymi dużo światła np. sagowcem (zdjęcie u góry) powinny być umieszczone w bliskiej odległości (ok 50 cm). Jeśli światła brakuje, stare liście żółkną i padają, a skrzydłokwiata tworzą się na nich duże ciemne plamy (zdjęcie u dołu). Z czasem roślina wiotczeje.
Fot. Shutterstock/I Love Coffee dot Today
Korzystne zabiegi
Warto szczególnie dbać o czystość liści. Warstwa kurzu pochłania bowiem sporo padającego na roślinę światła. Usuwajmy go regularnie. Zamiast używać wilgotnej szmatki lub wacika, możemy roślinie zrobić prysznic (woda powinna mieć temperaturę pokojową). Z roślin o omszonych liściach kłaczki kurzu zdmuchujmy, lub usuwajmy miękkim pędzelkiem. Możemy sprawić, że do rośliny w głębi pokoju będzie docierać więcej światła, jeśli ustawimy ją przed lustrem odbijającym promienie wpadające przez okno. Możemy też zmniejszyć zapotrzebowanie domowych okazów na światło, przykręcając na noc kaloryfery.
- Więcej o:
Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa
5 największych błędów popełnianych przez Polaków w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?