Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Beton w ogrodzie. Murki, ściany, rzeźby, nawierzchnie

Aldona Zakrzewska

Beton jest tani, odporny i modny. Można z niego wyczarować niemal wszystko.

Wszystkie elementy architektury zostały tu wykonane z betonu. W rezultacie powstał jasny, nowoczesny zakątek.
Wszystkie elementy architektury zostały tu wykonane z betonu. W rezultacie powstał jasny, nowoczesny zakątek.
Fot. Magorzata Dyrska

Coraz chętniej stosujemy w ogrodach beton - materiał znany i ogólnie dostępny. Łatwo go nawet zrobić samodzielnie, wygodniej jednak kupić gotowe betonowe elementy. Ich zaletą - oprócz bogactwa kolorów i faktur - jest trwałość, którą można dodatkowo zwiększyć, stosując impregnaty. Beton jest ponadto mniej podatny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych od drewna i nawet wielu kamieni (np. piaskowców, wapieni). Trudniej się też brudzi, nie porasta glonami i nie jest śliski po deszczu. A do tego, odpowiednio obrobiony, może te materiały z powodzeniem udawać!

Betonowe detale

Z betonu odlewane są różne elementy wystroju ogrodu, jak pojemniki na kwiaty, obrzeża piaskownic, studni. Coraz częściej widzimy też rzeźby, fontanny, kaskady,
a nawet meble wykonane z tego materiału. Mogą one mieć dowolną barwę (zależnie od użytego pigmentu) i różną fakturę. Warto przy tym pamiętać, że na ogół
najlepiej sprawdzają się kolory dyskretne, złamane (np. barwy ziemi, beże, szarości, brązy). Coraz częściej jednak (zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach) decydujemy się na mocne barwy dodające kompozycji wyrazistości. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej skali: im mniejszy teren, tym drobniejsze powinny być betonowe elementy.

W pionie

Beton jest też stosowany do wznoszenia wszelkich elementów pionowych (ogrodzeń, murków oporowych, obrzeży podwyższonych rabat). W przeciwieństwie do naturalnych kamieni, które w czasie budowy trzeba mozolnie dobierać, tu zestawia się pasujące do siebie moduły. W marketach budowlanych można kupić łamane bloczki, idealnie nadające się do tego celu. Niektóre są wiernymi imitacjami granitów, łupków, piaskowców, wapieni i trawertynu. Uszlachetnione przez płukanie czy szczotkowanie z powodzeniem naśladują naturalne surowce, zachowując typową dla nich powierzchnię - chropowatą i nierówną lub przeciwnie - gładką, jakby wyślizganą po latach użytkowania.

Nawierzchnie

Szczególnie bogaty jest wybór elementów do budowy nawierzchni. Ciekawy efekt uzyskamy, stosując postarzane betonowe kostki i płyty - o nierównych, jakby obtłuczonych krawędziach - lub bloczki wyglądające jak łupany kamień. Niektóre płytki pokryte są naturalnym grysem kamiennym (od marmuru po granit), by wyglądały naturalnie i nie stawały się śliskie po deszczu. Ciekawe są też płyty udające piaskowiec, trawertyn czy granit, podobnie jak „klinkierowe” płytki, betonowy parkiet czy deski. Niektóre firmy oferują elementy w kształcie trapezów i klinów, ułatwiające formowanie łuków. Na rynku dostępne są też perforowane płyty, tzw. ekologiczne - ich otwory wypełnia się ziemią, obsiewa trawą, obsadza mchem czy niskimi bylinami (np. karmnikiem ościstym, macierzanką). Wyłożona nimi nawierzchnia jest biologicznie czynna i przepuszczalna dla wody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Beton w ogrodzie. Murki, ściany, rzeźby, nawierzchnie