Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Londyn. Największy ogród na dachu w Europie

Tekst i zdjęcia Anna Karska

Gwarna i zatłoczona Kensington High Street to jedna z najsłynniejszych handlowych ulic Londynu. Idąc wśród zwartego tłumu i zabytkowych domów, trudno się domyślić, że na dachu jednego z nich - dawnego domu towarowego w stylu art deco - kryje się. wielki ogród.

Okazałe rabaty z palmami, trawami ozdobnymi i formium o mieczowatych liściach - oto efektowny Ogród Hiszpański.
Okazałe rabaty z palmami, trawami ozdobnymi i formium o mieczowatych liściach - oto efektowny Ogród Hiszpański.
Fot. Anna Karska

Kto nie zna dokładnego adresu, raczej tu nie trafi, z ulicy bowiem go nie widać. Ja też z trudem odnajduję wejście. Wjeżdżam windą na szóste piętro i nagle znajduję się w innym świecie. Zieleń. Cisza. Za murami majaczy w dali londyńskie city.
Najbardziej zaskakuje mnie to, że ogród wygląda na dosyć wiekowy. I nic dziwnego. Jego budowę rozpoczęto bowiem w 1936 roku, a ukończono w 1938. Zaprojektowany przez architekta krajobrazu, Ralpha Hancocka, zajmujący powierzchnię ponad 6 tys. m2, jest jednym z największych ogrodów na dachu w Europie. Przed wojną posadzono tu ponad 500 roślin – i niektóre z nich rosną do dziś! Dobrze przyjęły się na półmetrowej warstwie ziemi, pod którą umieszczono drenaż i izolację.
Jak widać, rozwiązania sprzed drugiej wojny światowej świetnie się sprawdziły.
Cała przestrzeń składa się z ogrodów w różnych stylach, płynnie w siebie przechodzących. Architektura w Tudor Garden przenosi nas do XVI-wiecznej Anglii. Ogród leśny, z jeziorkiem i strumieniem, to ostoja ptaków i kilku 75-letnich okazów drzew. Hiszpański zaś – z fontannami, palmami i mauretańską architekturą – przypomina ogrody Alhambry.

Kensington Roof Gardens, 99 Kensington High St. Wstęp wolny. Tel. +44 (0)207 937 7994. 

Skomentuj:

Londyn. Największy ogród na dachu w Europie