Rzeka z kwiatów
Oto sprawdzony sposób na urozmaicenie ogrodu - rzeka z kwiatów.
Uwielbiam górskie wycieczki, chwile relaksu nad szumiącymi strumieniami... Ostatnio jednak więcej czasu spędzam w swoim ogrodzie, na działce płaskiej jak stół. Żaden rodzaj strumienia tutaj nie pasuje! Ale mam sposób na jego namiastkę – kwiatową rzeczkę, czyli wijącą się wstęgę z bylin lub roślin sezonowych. Wczesną wiosną mogą to być szafirki i hiacynty, potem niezapominajki, koleusy, a latem kocimiętki, niecierpki, petunie. „Rzeczka” musi mieć początek, koniec i być poprowadzona płynną linią. „Źródło” można zaplanować np. na brzegu rabaty czy obok tarasu, a „ujście” w głębi ogrodu.
Blogerka radzi
Na mojej wąskiej działce kwietna rzeczka ma szerokość 50-70 cm (ale może być oczywiście szersza) i „płynie“ słonecznym pasem między domem a ogrodzeniem. Kilka lat temu obsadziłam ją kocimiętką Faassena (Nepeta faassenii).
Najpierw wytyczam bieg rzeczki za pomocą sznurka. Przekopuję ziemię, dorzucam do niej trochę kompostu i sadzę rośliny. Zawsze zostawiam między nimi miejsce na płaskie kamienie. Dzięki temu unikam deptania roślin przy przechodzeniu z jednego „brzegu“ na drugi.
- Więcej o:
Projekt ogrodu dla rodziny z dziećmi [Metamorfoza]
Aranżacje ogrodów. Jak zagospodarować wodę w ogrodzie?
Piękny ogród pod słońcem Toskanii
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024