Jak zabezpieczyć drewniane akcesoria ogrodowe przed zniszczeniem?
Wszelkie akcesoria ogrodowe, zwłaszcza meble, aby służyły nam przez długie lata musza być odpowiednio zakonserwowane. Odpowiednia konserwacja chroni przed powstawaniem pęknięć, przebarwień oraz zadomowienia lokatorów powodujących choroby. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka sposobów pozwalających na zabezpieczenie mebli.
W jakie impregnaty zainwestować?
Chcąc prawidłowo zaimpregnować meble ogrodowe należy wybrać środki, które będą się uzupełniać. W pierwszej kolejności warto zadbać o ich impregnację a następnie pokrycie lakierem bądź lakierobejcą. Wszelkie prace związane z impregnowaniem drewna należy wykonywać w ciepłe dni. Jakie preparaty dostępne są na rynku?
- impregnaty do drewna – to substancje pozwalające na zabezpieczenie drewna przed rozwojem pleśni i chorób grzybowych. Zabezpieczają one również drewno przed owadami czy też nadmiernym wchłanianiem wilgoci.
- lakiery do drewna – to środki pozwalające na uzyskanie twardej powłoki, które bardzo dobrze ochroni drewno przed wilgocią. Dostępne są również lakiery z filtrem zabezpieczającym przed działaniem promieni słonecznych.
- lakierobejca do drewna – to środek pozwalający na uzyskanie powłoki dekoracyjnej. Jego wykorzystanie do impregnacji drewna pozwoli zabezpieczyć je przed wilgocią i promieniami UV, jednak nie ochroni przed grzybami, pleśniami i owadami.
- oleje do drewna – to substancje, których celem jest zabezpieczenie drewna przed wysychaniem, pękaniem i wilgocią.
Jak zabezpieczyć drewno?
Wszelkie meble ogrodowe i akcesoria wykonane z drewna najbardziej narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Zarówno wilgoć, zbyt wysoka temperatura czy też słońce sprawiają, że drewno ulega pęknięciom i rozsycha się. Dostanie się wody do pęknięć kończy się najczęściej rozwojem grzybów. Aby zabezpieczyć elementy ogrodowe przed zniszczeniem warto zadbać o impregnację surowego drewna odpowiednimi preparatami. Ważnym krokiem jest również nadanie meblom odpowiedniego koloru – do wykonania tych prac najlepiej wykorzystać lakierobejcę, lakier bądź olej. Każdy z wspomnianych produktów dostępny jest w różnych wariantach – pozwalają uzyskać nie tylko różny efekt, ale też wyróżniają się różnymi właściwościami. Wyjaśniając jednak. Lakierobejca pozostawia na drewnianych elementach cienką warstwę ochronną, o różnym stopniu połysku. Lakier czy też olej to natomiast substancje wnikające w drewno i wchłaniane przez nie. Aby nowe elementy zostały odpowiednio zabezpieczone należy zadbać o kilkukrotne powtórzenie wspomnianego zabiegu. Jeśli zastanawiacie się Państwo czy sposób impregnacji mebli zależy od rodzaju drewna to rzeczywiście tak. Meble wykonane z drewna krajowego wystarczy pokryć bezbarwnym bądź barwiącym impregnatem lub odpowiednią farbą. Taki sposób impregnacji nie tylko zabezpiecza je przed wilgocią czy szkodnikami, ale też dodaje im pięknego wyglądu. Meble wykonane z drewna egzotycznego poleca się zabezpieczyć poprzez woskowanie bądź olejowanie. Wspomniane zabiegi nie tylko zabezpieczają powierzchnię, ale też dodają jej estetycznego wyglądu.
Konserwacja mebli już pomalowanych wymaga większego nakładu pracy. W takiej sytuacji koniecznie przydadzą się akcesoria ochraniające ręce, oczy oraz usta.
Konserwacja mebli starych
Wspomniane akcesoria rzeczywiście będą przydatne podczas odnawiania i konserwacji starych mebli. Warto również wyposażyć się w papier ścierny, który pozwoli usunąć ciemne, nieregularne plamy pojawiające się na drewnie. Odnowienie starych mebli wymaga przede wszystkim ich dokładnego wyczyszczenia, przemalowania i pokrycia warstwą ochronną. Jeśli chcą Państwu uzyskać efekt naturalnego koloru i wydobyć jego głębię to polecamy użycie specjalnie przeznaczonego do tego oleju. Odpowiednio zabezpieczone meble drewniane wiosną można umyć przy pomocy sody oczyszczonej bądź mydła.
A może meble ratanowe bądź wiklinowe?
Zarówno meble ratanowe jak i wiklinowe od wielu sezonów są niezwykle popularne. Warto jednak pamiętać, że są to meble przeznaczone do umieszczenia w zadaszonych tarasach bądź altanach, gdyż ostre słońce w połączeniu z wilgocią może sprawić, że stracą swoją sprężystość i będą kruszeć. Dodatkowo, meble wykonane z czystego ratanu są niezwykle trudne w pielęgnacji. Jeśli bardzo Państwu zależy na tego rodzaju meblach to polecamy wybranie modeli pokrytych lakierem, których czyszczenie należy wykonać suchą, bądź delikatnie wilgotną szmatką.
- Więcej o:
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?
Oświetlenie w obrzeżach i kostkach