Wiosenny przegląd drzew owocowych
Po zimowych mrozach drzewa owocowe często są przemarznięte lub poranione. Dlatego warto zrobić wiosenny przegląd drzew, wraz z oceną ich przezimowania. Znaczny spadek temperatur może spowodować przemarznięcie różnych części koron. Silny mróz jest szczególnie niebezpieczny dla starszych drzew, często porażonych przez choroby i osłabionych owocowaniem.
Co należy sprawdzić?
Podczas wiosennego przeglądu drzewek owocowych trzeba sprawdzić, czy gałęzie
nie połamały się pod ciężarem śniegu. Jeżeli do tego dojdzie to nadłamaną część odcina się piłką, a ranę smaruje środkiem do zabezpieczania ran. Należy liczyć się z tym, że każde cięcie może być szczególnie niebezpieczne dla drzew, ze względu na to, że chłodna pogoda sprzyja porażeniu przez patogeny. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie rany po każdym cięciu.
Kolejną rzecz jaką należy sprawdzić podczas przeglądu drzew jest kontrola tego, czy pod ciężarem śniegu nie zostały przygięte konary. Konieczne jest dobre podparcie lub podwiązanie pędów. Innym problemem jest też nadmarznięta kora. Na pniach większych drzew widać wszystkie pęknięcia. Jeśli kora nie odstaje to wystarczy ją posmarować odpowiednim preparatem. Problemu tego nie można zlekceważyć, ponieważ w powstałej szczelinie nagromadzi się woda będąca doskonałym podłożem rozwoju dla grzybowych chorób drewna oraz kory.
Podczas wiosennego przeglądu trzeba wobec tego przejrzeć cały pień aż do nasady konarów. Wśród młodszych drzew należy sprawdzić, czy nie zostały nadgryzione przez gryzonie. Szybkie zabezpieczenie ran jest kluczowe dla dalszego wzrostu rośliny. W przypadku krzewów problemem po zimie może być nadmierne układanie się pędów na boki. Jest to efekt ciężkiego śniegu, który wygina delikatne gałązki.
Pędy, które mają nie więcej niż 3 lata należy obwiązać sznurkiem, żeby gałązki nie leżały na ziemi. W przypadku starych pędów należy wycinać je przy ziemi, żeby bez problemu wyrosły nowe, wartościowe przyrosty.
Ważne jest to, aby uszkodzonego drzewa nie spisywać od razu na straty. Często zdarza się tak, że nawet bardzo uszkodzone drzewa z nadłamaną korą same się leczą. I po kilku latach nawet nie widać śladu, że coś działo się nie tak jak należy.
Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych
Żeby ochronić drzewa i krzewy owocowe przed chorobami oraz szkodnikami należy wykonać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne już podczas przedwiośnia. Zwalczy to problemy
w początkowym stadium bądź nawet jeszcze przed ich wystąpieniem. Pierwsze opryski wykonuje się wtedy, gdy drzewa i krzewy znajdują się jeszcze w stanie bezlistnym.
Zabieg należy wykonać w bezwietrzny, ciepły dzień, kiedy to temperatura wynosi około
7 stopni Celsjusza. Poza pogodą, dobrym wskaźnikiem co do terminu wykonania oprysku jest faza rozwoju rośliny. Od końca lutego do końca marca wykonuje się opryski fungicydami, a więc środkami przeciwko chorobom grzybowym. Mają one uniwersalne działanie i zapobiegają przed powstaniem chorób takich jak: rak bakteryjny, zgnilizny,
zamieranie pędów, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy i zaraza ogniowa. Warto też wykorzystać preparaty miedziowe, jakie nanosi się na pędy.
Wczesna wiosna jest dobrym czasem na zwalczanie szkodników. Zabiegi z tego zakresu powinno przeprowadzać się przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych,
przy użyciu specjalnego preparatu. Warto już na przedwiośniu zawiesić na drzewie tablice lepowe, co pozwoli sprawdzić, jaka jest populacja szkodników i wpłynie na ograniczenie liczby szkodników jeszcze zanim złożą one jaja. Trzeba mieć świadomość, że wiosną budzą się do życia nie tylko rośliny, ale także ich wrogowie. W związku z tym, jeśli później chcemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi owocami drzew i kwiatów to już na przełomie lutego
i marca należy wykonać opryski. Dopilnowanie wszystkich czynności podczas wiosennego przeglądu drzewek wraz z ich właściwą pielęgnacją sprawi, że można będzie chwalić się zjawiskowym ogrodem. Należy wobec tego jak najdokładniej przyglądać się drzewom
w ogródku, jak tylko zejdzie pierwszy śnieg.
- Więcej o:
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?
Pies w ogrodzie. Jak ochronić ogród przed psem?
Oranżerie - ogród zimowy
Cytryna. Uprawa i pielęgnacja