Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawonia (Pavonia). Uprawa i pielęgnacja. Rośliny świece

dr Magdalena Narkiewicz

Na wierzchołkach pędów pawonii stoją jak świece okółki wąskich płatków. Zdają się płonąć jaskrawą purpurą.

Kwiat pawonii wielokwiatowej zwieńczony jest pięknym pióropuszem pylników.
Kwiat pawonii wielokwiatowej zwieńczony jest pięknym pióropuszem pylników.
Fot. BLICKWINKEL / ALAMY STOCK PHOTO

Kwitnące pędy pawonii (Pavonia) nie przypominają pawich piór i jej nazwa nie ma nic wspólnego z tym pięknym ptakiem. Została nadana dla upamiętnienia żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. odkrywcy i badacza flory Peru i Chile JosĂŠ Antonio Pavona. Najefektowniej prezentuje się pochodząca z Brazylii pawonia wielokwiatowa (P. multiflora) i to ona oraz jej mieszańce (P. intermedia oraz P. gledhillii) awansowały do roli pokojowych roślin ozdobnych.

Kolor jej atutem

Do sprzedaży trafiają niewielkie (o wysokości 30-50 cm) rośliny, czasem tylko o jednym pędzie, ale zaczynające już kwitnąć. Przyciągają uwagę wyprostowanymi okółkami "płatków" - ich wygląd sprawił, że w Ameryce pawonia nazywana jest brazylijskimi świecami (brazilian candles). Kwiaty pojawiają się jeden po drugim na szczytach pędów - w naturze od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W kwiaciarniach można je znaleźć zazwyczaj jesienią lub zimą.

Pędy jak trzciny

Pawonia wielokwiatowa jest wiecznie zielonym krzewem. Należy do tej samej rodziny co malwa i hibiskus. Nie jest wysoka - w gruncie dorasta jedynie do 2 m. Słabo się krzewi i prawie nie rozgałęzia. Na prostych jak trzciny pędach wyrastają ciemnozielone błyszczące liście o długości do 25 cm. Są rzadko rozmieszczone, więc krzew ma luźny pokrój. I nie można tego zmienić. Rośliny nawet po przycięciu nie zagęszczają się, a w dodatku mija więcej czasu, by ponownie zakwitły.

Dbajmy o sylwetkę

Gdy jednak pokojowy okaz pawonii urośnie nadmiernie, dobrze jest pędy skrócić, by poprawić proporcje ulistnionej części do ukwiecone-
go wierzchołka. Niestety, obciętych fragmentów nie da się wykorzystać do rozmnożenia rośliny. Sadzonki do ukorzeniania potrzebują dużo ciepła (temp. 30°C) i wilgoci, co trudno zapewnić im w domu.

Warto też wiedzieć, że młode pawonie w doniczkach są poddawane przez ogrodników działaniu substancji skarlających. Dzięki temu tworzą więcej liści. Ale u starszych roślin środki te przestają działać i krzewy stają się mniej gęste.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pawonia (Pavonia). Uprawa i pielęgnacja. Rośliny świece