Musztardowiec , mizunia i mibuna, czyli jak uprawiać warzywa liściaste
Pikantny musztardowiec (mustard greens), mizuna i mibuna to mało znane nam warzywa liściowe. Łatwo się je uprawia i są smaczne, więc zapewne szybko zdobędą popularność.
Cóż to są za egzotyczne rośliny? Odpowiedź może być zaskakująca.
- Musztardowiec (mustard greens) to nic innego, jak uprawiana dla liści i pędów gorczyca sarepska, czyli kapusta sitowata (Brassica juncea).
- Z kolei mizuna, przez niektórych nazywana japońską gorczycą (japanese mustard), i kolejna tzw. japońska zielenina(japanese greens) - mibuna - należą do odmian kapusty japońskiej (B. rapa ssp. nipposinica).
Jako warzywa tradycyjnie wykorzystywane są na Dalekim Wschodzie. Mają oryginalny ostry smak oraz wiele właściwości prozdrowotnych (chronią np. przed grypą i nowotworami). Działanie to zawdzięczają dużej zawartości witaminy C, beta karotenu, kwasu foliowego, potasu, wapnia i sulforafanu.
Musztardowiec odmiany do wyboru
"Musztardowe" kapusty to gatunki roczne lub dwuletnie. Odpowiada im chłód (temp. ok. 18°C). Szybko tworzą rozety liści, a później pędy kwiatostanowe, które dorastają do wysokości ok. 60 cm.
Mibuna charakteryzuje się całobrzegimi długimi liśćmi, mięsistymi i o błyszczącej skórce. Mizuna natomiast ma je silnie powcinane. Z kolei musztardowiec, w zależności od odmiany, tworzy liście karbowane, postrzępione lub owalne. Warzywa te zwykle są zielone, ale nie brak też ich odmian purpurowych, które w niskiej temperaturze stają się niemal fioletowe.
- Najostrzejszy smak ma musztardowiec, a zwłaszcza jego odmiana 'Spicy Green'. Natomiast za najłagodniejszą uważa się mibunę.
Musztardowiec - uprawa
Warzywa te można siać od chwili, gdy tylko ziemia rozmarznie, aż do końca kwietnia, a na zbiór jesienny - w sierpniu (latem jest dla nich za gorąco). Lubią słońce i wilgotną glebę. Znoszą przymrozki do -5°C, ale czasem po wiosennym przemrożeniu przedwcześnie zakwitają.
Po upływie miesiąca od siewu rozety liści osiągają długość 4-6 cm i nadają się do zbioru jako tzw. baby leaf. Rośliny można jednak uprawiać dłużej i sukcesywnie zrywać z nich liście - te większe mają tylko nieco ostrzejszy smak. Jadalne są też młode pędy. Na zbiór rozet warzywa mogą rosnąć w rozstawie 5×10 cm, natomiast jeżeli zależy nam na pędach - w rozstawie 30×40cm.
Doskonale nadają się także do uprawy w doniczkach i skrzynkach.
Musztarda z kapusty?
Popularna musztarda to zimny sos uzyskiwany z nasion gorczycy białej, czarnej lub sarepskiej. Ale systematyka tych roślin ostatnio się zmieniła. I tak gorczyca czarna nazywana jest teraz kapustą czarną (Brassica nigra), a gorczyca sarepska
- kapustą sitowatą (B. juncea).
- Więcej o:
Nalewka z jeżyn - przepisy na jeżynówkę. Jakie ma prozdrowotne właściwości?
Nalewka z winogron - sprawdzone, proste przepisy
Kiedy siać ogórki na zbiór jesienny?
Nalewka z głogu — przepis na prozdrowotną głogówkę
Nalewka z aronii - przepisy. Aż 6 prostych sposobów!
Malinowy raj dla podniebienia, czyli nalewka z malin - właściwości, przepis i przechowywanie
Płodozmian: Jak zadbać o różnorodność w swoim warzywniku?
Jak podwiązać ogórki? Praktyczne wskazówki