Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolcosił Siebolda. Uprawa i pielęgancja

Wiesław Gawryś mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie

Znajomy podarował mi kolcosił Siebolda. Chciałabym wiedzieć, jakie ma wymagania i gdzie go posadzić. Czy jest odporny na mróz? Pyta: Marta Sobierajska

oKOLCOSIL SIEBOLDA ACANTHOPANAX SIEBOLDIANUSFOT. URSZULA BRAUN MLODECKAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (133) - 1.2006

WIESŁAW GAWRYŚ, mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie: Ten oryginalny krzew (Acanthopanax sieboldianus) nie należy do popularnych. A szkoda, bo jest ładny i dosyć odporny na mróz - może rosnąć nawet w północno-wschodnich rejonach Polski (w strefie 6). W ogrodzie osiąga wysokość 2-3 m. Jego dekoracyjne liście przypominają klon palmowy (u odmiany ‘Aureovariegatus’ mają kremowe brzegi). Okazy żeńskie jesienią zdobią fioletowe owocostany (zdjęcie powyżej).

Kolcosił dobrze rośnie niemal w każdym podłożu, z wyjątkiem podmokłego i bardzo piaszczystego. Jest także tolerancyjny co do odczynu gleby. Wybieramy dla niego miejsce nasłonecznione lub w półcieniu. Krzew ten dobrze znosi suszę, chociaż tuż po posadzeniu lepiej utrzymać stałą wilgotność ziemi. Nawozimy go tylko wiosną, 2-3-krotnie co 3 tygodnie. Starsze okazy warto odmładzać przez przycinanie pędów wiosną.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolcosił Siebolda. Uprawa i pielęgancja