Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak sprzątnąć liście w ogrodzie czyli skuteczne sposoby na zbieranie liści

Aldona Zakrzewska

Jesień jest najbardziej pracowita w ogrodach z dużą ilością drzew liściastych. Wprawdzie wiele okazów pięknie się przebarwia, ale niestety gubi liście...

20728586 https bi
fot. producent

Chwyćmy za szczotki, miotły, dmuchawy - najwyższy czas pozbyć się liści zalegających na trawie, tarasach i ścieżkach. Usypaną z nich szeleszczącą kołderkę warto pozostawić tylko na rabatach. Stworzą lekką, ale ciepłą osłonę, pod którą rośliny przezimują w komfortowych warunkach.

Jesienne porządki w ogrodzie - przydatne urządzenia

Zbieranie liści z trawnika

Opadłe liście koniecznie trzeba zmieść z trawnika, w przeciwnym razie trawa zgnije przez zimę i wiosną murawa będzie wyglądała jak połatany dywan. Usuwamy je również z płożących iglaków, bo oblepione nimi gałązki po pewnym czasie pokryją się żółtymi plamami. Dokładnie zamiećmy taras i ścieżki, by zimą nie ślizgać się na zamarzniętych liściach.

Co zrobić z opadłymi liśćmi

Dmuchawą czy miotłą

Do małych ogródków wystarczą miotłograbie, miotły i szczotki. Do większych praktyczniejsze są odkurzacze - niemal wszystkich można również używać jako dmuchawy, wystarczy tylko zmienić położenie przełącznika. Ułatwione zadanie mają właściciele kosiarek z pojemnikiem - kosząc trawnik, jednocześnie oczyszczają go z liści. Takimi kosiarkami można też zbierać liście z ogrodowych placyków i ścieżek.

Czy trzeba grabić liście [Porada eksperta]

Zbieranie liści odkurzaczem

Odkurzacze (elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe) nie tylko zasysają zanieczyszczenia, jak te domowe, ale często pełnią też funkcję dmuchaw. To bardzo praktyczna opcja przy sprzątaniu liści na dużej powierzchni - można je "zapędzić" w jedno miejsce i tam wessać do pojemnika.

Zamiatamy i grabimy liście

Do usuwania liści z trawnika służą elastyczne grabie wachlarzowe. Z zamieceniem ścieżek i placyków poradzą sobie miotły i szczotki, a na większych powierzchniach - zamiatarki ręczne, elektryczne lub spalinowe zbierające nie tylko liście, ale i śmieci, nie wzniecając przy tym kurzu. Jesienią wiatr gna liście i drobne gałązki również na dachy, skąd trafiają do rynien. W połączeniu z wodą i piaskiem mogą one zablokować rynny oraz rury spustowe. Przy silnych opadach grozi to wylewaniem się wody na elewację. Warto więc przed zimą zadbać o system rynnowy.

Zbieranie liści kosiarką lub traktorkiem

Przed utonięciem w zwałach suchych liści uratują nas też kosiarki (a w większych ogrodach traktorki koszące) z pojemnikami, napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi, najlepiej z funkcją automatycznego ssania i mulczowania. Noże tych maszyn, kosząc trawę, jednocześnie zbierają liście, które są zasysane do pojemników, a wcześniej rozdrabniane, dzięki czemu mieści się ich tam ogromna ilość. Kosiarki coraz częściej wykorzystywane są też do zbierania liści z ogrodowych nawierzchni. Radzą sobie z tym zadaniem nie gorzej niż odkurzacze. Jak widać, kosiarka to wielofunkcyjne urządzenie na cały sezon.

Niezawodni pomocnicy do sprzątania liści

W jesiennych porządkach pomogą nam lekkie taczki lub wózki na dwóch czy czterech kółkach. Do transportu liści najlepsze są modele z workiem chroniącym je przed wysypaniem, w którym można ich sporo ugnieść. W małym ogródku wystarczy plastikowy taczko-wózek na dwóch kółkach lub obszerna torba z mocnego tworzywa, która po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak sprzątnąć liście w ogrodzie czyli skuteczne sposoby na zbieranie liści