Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić z opadłymi liśćmi

Alicja Gawryś, KJ

Liście lecą na potęgę, nie ma na to rady. Naszym zadaniem jest je zgrabić lub zamieść i ... coś z nimi zrobić. Wyrzucić na kompost, spalić czy może wykorzystać w ogrodzie?

Wiele osób ma z opadłymi liśćmi problem, bo brakuje im czasu na ich uprzątanie i często nie wiedzą jak się ich pozbyć. Z niektórych miejsc trzeba je jednak usunąć koniecznie.

Sprzątanie liści z trawnika i chodnika

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i nasze ogrodzenie sąsiaduje z chodnikiem, mamy obowiązek ten chodnik sprzątać, także z liści. Nie chodzi tylko o estetyczny wygląd, ale także o bezpieczeństwo przechodniów - na mokrych liściach łatwo się pośliznąć. To samo dotyczy ścieżek w ogrodzie. Pamiętajmy też o wyczyszczeniu rynien, bo gdy zapchają się liśćmi, nie będą przepuszczać wody. Jeśli ona zimą zamarznie, może rozsadzić rynnę.

Koniecznie też musimy uprzątnąć liście z trawnika. Nie mogą na nim pozostać na zimę, bo trawa zaczęłaby gnić.
 

Opadłe liście na rabacie

Natomiast na rabatach liście mogą pozostać, jeżeli nie mamy czasu ich grabić. Będą tu pełnić funkcję ściółki, a z czasem ulegną rozkładowi.

Liście w oczku wodnym

Nie możemy dopuścić, by liście dostały się do oczka wodnego, a zwłaszcza opadły na jego dno. Zanim zaczną masowo spadać, nad taflą wody warto rozpostrzeć specjalną siatkę, na której zbierają się liście. Jeśli jednak spadną na powierzchnię wody, wyławiamy je siatką zamontowaną na kiju lub wysięgniku.

Opadłe liście na kompost

Zdrowe liście większości drzew i krzewów nadają się na kompost, gdzie dosyć szybko ulegają rozkładowi. Jednak uwaga: liście dębów i orzechów mają dużo garbników, rozkładają się powoli. Najlepiej nie przeznaczać ich na kompost. A jeśli nie mamy innego wyjścia, to przemieszajmy je z innym materiałem, albo zróbmy z nich oddzielną pryzmę, która będzie dłużej dojrzewać.

Na kompost nie nadają się także liście porażone chorobami. Jeśli zauważymy, że z jakiegoś drzewa spadły wyraźnie chore liście, to nie składajmy ich na pryzmie. Dzięki temu ograniczymy rozprzestrzeniania się chorób.

Jakie liście należy spalić ? 

Takie chore liście należałoby spalić. Trzeba się jednak najpierw dowiedzieć, jakie przepisy, dotyczące palenia tzw. odpadów, obowiązują w naszej gminie. Bo w każdej gminie obowiązują trochę inne. W danej miejscowości można rozpalić ognisko z liści w ogrodzie, a w innej nie.

Na przykład dla Warszawy w "Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy z dnia 22 czerwca 2006 roku" obowiązuje taki przepis: dopuszcza się "na terenach rozproszonej zabudowy jednorodzinnej i terenach rolniczych spalanie poza instalacjami i urządzeniami powstałych na terenie nieruchomości odpadów roślinnych pochodzących z zabiegów pielęgnacyjnych pod warunkiem ograniczenia uciążliwości dla nieruchomości sąsiedzkich". Jednym słowem, należy spytać sąsiadów, czy im nasze ognisko nie będzie przeszkadzać.

Pamiętajmy: suche liście palą się szybciej i jest z nich mniej dymu, niż z wilgotnych. Ognisko musi pozostawać cały czas pod kontrolą, a na końcu żar trzeba wygasić.
 

Odpadłe liście do śmieci

Gminy, które przeprowadzają segregację śmieci, rozdają, albo sprzedają worki na różne odpady. Sa też worki na trawę i liście. W nich możemy umieszczać liście ze wszystkich drzew z ogrodu, albo tylko te, których nie należy kompostować. Informacje na temat odbioru zapakowanych liści przez odpowiednie służby można zazwyczaj uzyskać w lokalnym wydziale ochrony środowiska. Tam też poinformują nas w jakie dni miesiąca odbierane są worki z liśćmi, wystawione przed bramą.

Liście na ściółkę

Zdrowe liście można rozrzucać pod rośliny. Kilkunastocentymetrowa warstwa tego materiału to niezłe zabezpieczenie korzeni przed mrozem. Warto wykorzystywać suche liście dla osłony korzeni świeżo posadzonych drzewek, krzewów, bylin, cebulek kwiatowych.

Suche liście możemy upychać we wnętrzu osłonek na donice, traktując je jako materiał izolacyjny. Dotyczy to oczywiście roślin w donicach, które pozostają na zimę na dworze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co zrobić z opadłymi liśćmi