Ciemiernik. Jak pielęgnować ciemierniki?

tekst i zdjęcia: Kinga Latecka, KJ

Ciemiernik - przedstawiam moich ogrodowych ulubieńców. Kocham je za to, że kwitną wówczas, gdy ogród już śpi lub szykuje się do zimy.

Ciemierniki

Ciemierniki zwykle kwitną od połowy grudnia do marca. Ale jeden z moich ulubieńców, kupiony w lutym zeszłego roku, kwitł ku memu zdziwieniu przez 12 miesięcy! Wciąż pojawiały się nowe pąki kwiatowe. Na przełomie lipca i sierpnia wyglądał przecudnie w towarzystwie paproci i brunnery — byliny o dużych zielonych liściach.

Ciemierniki - zimowe kwiaty. Wiosna zimą się zaczyna

Ciemiernik czarny

Co roku pierwszy zakwita ciemiernik 'Niger', nazywany też Różdżką Bożego Narodzenia. Patrząc na jego białe płatki trudno uwierzyć, że ma czarne korzenie (stąd nazwa).

Ciemierniki. Gwiazdy zimowych rabat

Ciemiernik biały

Rośnie w środkowej i południowej Europie. Ma wysokość 30 cm. Białe kwiaty pojawiają się zimą i zdobi ogród aż do wczesnej wiosny. Można go sadzić pod koronami drzew i pod krzewami - wykorzystywany w ziołolecznictwie

Ciemiernik cuchnący, zielony

Dorasta do 50 cm i piękne dzwonkowate kwiaty o zielonkawych, czerwono obrzeżonych płatkach (styczeń, luty), i długie wąskie dekoracyjne liście. Lubi lekko wilgotne, stanowisko i wapienne podłoże.

Ciemiernik korsykański

Jedynym w swoim rodzaju ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius) ma delikatne, jasnozielone kwiaty, które można nadają się do bukietów. Ta zimozielona bylina ma zwisający pokrój i dorasta do 60 cm. Roślina odporna na niską temperaturę, ale wrażliwa na mroźne, wysuszające wiatry dlatego przy mroźnych zimach warto ją przykryć stroiszem.

Ciemiernik ogrodowy

Ciemierniki najpiękniej wyglądają w grupach. Dlatego kilka okazów posadziłam pod oczarem pośrednim „Diane”. W lutym kwitnący krzew i ciemierniki tworzą cudny obrazek! Zresztą co roku pojawiają się nowe odmiany, coraz piękniejsze i mniej wymagające, o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych lub postrzępionych płatkach. Mam w ogrodzie kilkanaście odmian. Kupuję je na poznańskich targach Gardenia (gdzie zresztą się w nich zakochałam). Najbardziej lubię te kolorowe, na przykład pełnokwiatową odmianę 'Ellen Picotee', o postrzępionych biało-fioletowo-różowych płatkach. Ale pielęgnuję je zawsze w rękawiczkach, gdyż wszystkie są trujące (zwłaszcza ich sok).

Ciemierniki - Helleborus

Ciemiernik uprawa

  • Sadzenie: ciemierniki można sadzić przez cały rok, nawet późną jesienią, kiedy ziemia nie jest jeszcze zmarznięta. Trzeba starannie wybrać dla nich miejsce, gdyż nie cierpią przesadzania (mają kruche korzenie).
  • Miejsce: dla tych pięknych roślin najlepszy jest półcień. Nie sadzę ciemierników w słonecznych miejscach, gdyż gorące promienie słońce mogą latem popalić ich listki. Warto też pamiętać, że ciemierniki nie tolerują wiatru. Należy więc je sadzić w osłoniętych miejscach.
  • Gleba: ciemierniki najbujniej rosną w przepuszczalnym podłożu o obojętnym odczynie. Ja sadzę je w zwykłej ziemi kwiatowej, którą można kupić w sklepie ogrodniczym.
  • Zasilanie: nawożę ciemierniki obornikiem zmieszanym z  podłożem po pieczarkach (dostaję je od sąsiada — właściciela pieczarkarni). Przekopuję go z ziemią, w której rosną ciemierniki. Robię to tylko raz na 3 lata! Częstsze nawożenie może roślinom zaszkodzić.
  • Podlewanie: ciemierniki nie lubią nadmiaru wody. Podlewam je więc podczas suszy i gdy ziemia jest mocno przesuszona.
  • Rozmnażanie: kwiaty te nie lubią dzielenia bryły korzeniowej (łatwo uszkodzić ich kruche korzenie). Rozmnażam je więc przez wysiew nasion; w czerwcu zakopuję w ziemi pod rośliną mateczną wydane przez nią nasiona. Młode siewki pojawiają się dopiero wczesną wiosną następnego roku (aby nasiona wykiełkowały, muszą się przemrozić). Rośliny pozyskiwane z nasion zakwitają dopiero po trzech latach. Uwaga! Wyłuskując nasiona trzeba uważać — rok temu poparzyłam sobie palce sokiem z ciemiernika.
  • Przycinanie: wiosną obcinamy zbrązowiałe, zniszczone liście, ponieważ mogą być one zaatakowane przez choroby grzybowe.

Ciemiernik sadzonki cena

Sadzonki ciemierników dostępne są szeroko w sklepach internetowych przez cały rok. Pochodzą od polskich i zagranicznych producentów.  Kwitną zimą. Cena jednej sadzonki w zależności od wielkości i odmiany to koszt od 10-50 zł.

 

Skomentuj:

Ciemiernik. Jak pielęgnować ciemierniki?