Monstera dziurawa. Jak ją prawidłowo uprawiać i pielęgnować

Katarzyna Jodłowska

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) zwana monsterą wonną to chyba najbardziej popularna roślina doniczkowa. Jest uprawiana w warunkach domowych nawet przez niezbyt doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy jak ją prawidłowo pielęgnować.

Monstera dziurawa. Rośliny doniczkowe
Monstera dziurawa. Rośliny doniczkowe
Fot. Shutterstock

Monstera dziurawa

Jest wieloletnim pnączem którego największą ozdobą są ogromne postrzępione liście o długości ok. 60 cm.  Poza okazałymi liśćmi monstera wytwarza liczne korzenie powietrzne, dzięki którym może wspinać się do góry. Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze osiąga nawet 300 cm wysokości. Młode okazy mają jasnozielone liście, które z wiekiem powiększają się i ciemnieją, a na ich powierzchni pojawiają się charakterystyczne wcięcia i dziury.

Monstera dziurawa kwiaty i owoce

W domowych warunkach kwitnie i owocuje bardzo rzadko. Kwiaty w kolorze kremowym mają kształt kolby otoczonej zieloną przysadką. Jej owoce są jadalne i w smaku przypominają kwaśnego ananasa.

Monstera dziurawa uprawa

Roślina jest łatwa w uprawie, bardzo dobrze znosi zmiany temperatury, ale rośnie wolno. Dobrze czuje się w cieniu. Ze względu na dużą powierzchnię liści należy je często przemywać wilgotną szmatką, a raz na miesiąc stosować nabłyszczacz. Roślina wymaga podpór. Monstera źle znosi częste przestawianie i częste przesadzani. W okresie wzrostu, od wiosny do jesieni warto stosować nawóz wieloskładnikowy, aby dostarczyć potrzebne do wzrostu substancje odżywcze. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 3-4 lata lub wymieniamy im wierzchnią (5-7 cm) warstwę ziemi. Dno doniczki powinno mieć grubą warstwę drenażu. Nie należy usuwać korzeni powietrznych. 

Plamy na liściach monstery

Monstera dziurawa rozmnażanie

Monsterę można samodzielnie rozmnażać. Należy pobrać sadzonki wierzchołkowe z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym lub sadzonki pędowe z 1 liściem, korzeniem powietrznym i wrzecionowatym oczkiem śpiącym. Nieco trudniejszą metodą są odkłady powietrzne.

Monstera dziurawa choroby

Brązowiejące końcówki liści oraz zasychające i kurczące się liście oznaczają zbyt suche warunki - roślinę starannie podlewamy i zraszamy. Brązowe plamy na liściach są przyczyną oparzenia słonecznego z powodu zraszania roślin w słońcu - uszkodzony liść usuwamy z całym ogonkiem. Roślina jest dość odporna na choroby, ale trzeba uważać na przędziorki, tarczniki i wełnowce i już po pierwszych objawach zastosować odpowiednie preparaty do walki z nimi.

Monstera dziurawa cena

Cena sadzonek zaczyna się już od 20 zł. Najtańsze sadzonki mają zaledwie 12 cm wysokości. Jeśli chcemy bardziej dorodną roślinę to musimy za nią zapłacić około 100 zł - 60 - 70 cm. Jeśli nie mamy cierpliwości czekać aż urośnie możemy kupić monsterę nawet o wysokości 100 cm - za ok. 200 zł lub 200 cm za 500 zł w górę.

Jakie rośliny można posadzić jako pierwsze na balkonie? Są takie, które nie boją się mrozów

Monstera dziurawa trująca

Choć na pozór wygląda nieszkodliwie jej piękne liście zawierają niebezpieczne związki szczawianu wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować silne podrażnienia. Warto więc zachować szczególną ostrożność przy zrywaniu liści czy łodyg - najlepiej robić to w rękawiczkach. Toksyczny szczawian wapnia występuje również w młodych owocnikach monstery, trzeba więc pamiętać by spożywać owoce monstery tylko wtedy gdy są bardzo dojrzałe. Po spożyciu liści i młodych owoców może dojść do zatrucia pokarmowego, a przy tym biegunki i wymiotów.

Monstera dziurawa sklep

Niezwykła popularność tej rośliny sprawia, że dostępna jest w niemal każdym sklepie ogrodniczym stacjonarnym i internetowym. Ceny wahają się od 20 do kilkuset zł za sadzonkę.

Skomentuj:

Monstera dziurawa. Jak ją prawidłowo uprawiać i pielęgnować