Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wczesnowiosenne szczepienie drzew

Redakcja Pressland

Wczesne szczepienie drzew owocowych należy przeprowadzać wtedy, gdy rośliny znajdują się w stanie spoczynku. Dlatego już na przełomie stycznia i lutego należy obserwować niektóre gatunki. Wczesnowiosenne szczepienie drzew powinno odbywać się pod koniec zimy lub z początkiem wiosny. Należy to zrobić jeszcze przed tym, zanim w roślinach zaczną krążyć soki.

Wczesnowiosenne szczepienie drzew
Wczesnowiosenne szczepienie drzew
shutterstock

Zabieg szczepienia drzew

Do wykonania szczepienia niezbędny jest przede wszystkim materiał na jakim zaszczepimy odmianę szlachetną. Może to być albo dzika podkładka albo mało wartościowe drzewko, jakie już rośnie w ogrodzie. Należy też mieć dostęp do dobrej odmiany, którą będziemy chcieli zaszczepić. To z niej pobiera się jednoroczne pędy służące jako zrazy do szczepienia.  Dodatkowo, należy zaopatrzyć się w nóż sadowniczy, a także maść sadowniczą przyspieszającą gojenie się ran. Chociaż szczepienie wiosenne można wykonać na wiele sposobów to w domowych warunkach najłatwiej będzie wykonać je na drzewach już rosnących w ogrodzie. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, jeśli z jakiegoś okazu nie jesteśmy zadowoleni. Poleca się sposób nazywany jako szczepienie za korę.
Podczas jego przebiegu ścina się piłką pień lub wybraną gałąź. Następnie, rozpoczynając od miejsca odcięcia gałęzi wykonuje się prostopadle kilkucentymetrowe nacięcie kory.
Po rozchyleniu brzegów nacięcia należy włożyć ukośnie przycięty kawałek jednorocznego pędu odmiany szlachetnej. Całość smaruje się maścią sadowniczą i czeka do wiosny, kiedy to połączone elementy zaczynają się zrastać. Żeby założony zraz nie odpadł całość można mocno zawiązać sznurkiem.

Szczepienie drzew jest coraz bardziej popularną metodą w szkółkarstwie. Daje możliwość połączenia ze sobą dwóch różnych roślin. Najważniejsze jest to, aby pomiędzy tymi dwiema roślinami zachodziła zdolność fizjologiczna. Poprzez szczepienie, będące jednym ze sposobów rozmnażania drzew można uzyskać nowe formy roślin.
Dodatkowo, można uzyskać materiał genetyczny odporny na mróz i niekorzystne warunki glebowe.  Szczepienie przebiega prawidłowo wtedy, gdy podkładka jest całkowicie zdrowa i wolna od jakichkolwiek wirusów. Najczęściej przeznacza się do tego siewki lub sadzonki zdrewniałe. Z rośliny matecznej pobierany jest zraz. Te zrazy, jakie mają być szczepione wczesną wiosną powinny być ścięte już jesienią. Muszą być też przechowywane w temperaturze od 1 do 4 stopni Celsjusza. Z kolei, zrazy zimozielonych roślin pobiera się przed szczepieniem. Konkretna data uzależniona jest od techniki szczepienia.

Odmiany szczepień

Poza szczepieniem za korę wykonuje się również szczepienie w klin. Szczepienie drzew w klin jest uzasadnione wtedy, gdy zraz jest cieńszy od podkładki. Zraz przycina się w klin, a podkładkę poziomo w miejscu, gdzie ma nastąpić szczepienie. Następnie, z boku wycina się trójkątne zagłębienie o długości odpowiadającej nacięciu zraza. Później, w zagłębieniu podkładki umieszcza się zraz. Ściśle przylegające miejsce łączenia obwiązuje się folią i zasmarowuje maścią ogrodniczą. W ten sposób szczepi się gatunki drzew i krzewów zrzucających liście na zimę. Dotyczy to szczepienia drzew owocowych takich jak jabłoń. Inne wykonywane szczepienia to: szczepienie przez stosowanie, szczepienie przez zbliżenie, szczepienie na przystawkę boczną oraz szczepienie w szparę boczną. Nie podlega wątpliwości, że wczesna wiosna to jeden z najdogodniejszych momentów na szczepienie.
Jest to okres poprzedzający wegetację roślin sadowniczych. W zależności od tego,
jaką metodę szczepienia się wybiera – termin będzie nieco się różnić.

Do podstawowych zalet szczepienia drzew i krzewów zalicza się: zachowanie starych
i bardzo cennych odmian, uzyskanie silnych i odpornych roślin, możliwość zaszczepienia kilku odmian na jednym drzewie, szybsze uzyskanie owocujących roślin, a także uzyskanie roślin sadowniczych o cechach takich samych jak rośliny mateczne. Należy podkreślić, że udany efekt końcowy zależy nie tylko od zastosowanej techniki szczepienia, ale też od tego, jak później zaszczepione drzewa będą pielęgnowane.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wczesnowiosenne szczepienie drzew