Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak siać trawę?

Katarzyna Jodłowska

Jak siać trawę? To i inne trudne pytania dotyczące zakładania trawnika pojawiają się u każdego początkującego ogrodnika, który staje przed zadaniem stworzenia swojego wymarzonego ogrodu. Podpowiadamy jak prawidłowo zasiać trawnik.

Trawnik
Trawnik
Fot. Pixabay/JayMantri

Najpopularniejszym sposobem zakładania trawnika jest jego wysianie. Trzeba się jednak do tego przygotować. Najpierw powinniśmy wybrać odpowiednią mieszankę, która będzie wypadkową warunków glebowych, które panują w naszym ogrodzie i naszych potrzeb. Taką ocenę warto pozostawić sprzedawcy. Nie każdy z nas może mieć w swoim ogrodzie trawę np. sportową czy angielską.

Trawnik po zimie - 8 najważniejszych czynności

Jak przygotować podłoże pod wysiew?

Zanim przystąpimy do wysiewu trzeba przygotować podłoże - spulchnić, oczyścić z kamieni, wyrwać chwasty i wyrównać. Jeśli gleba z naszym ogrodzie jest zbyt zbita (np. gliniasta) można ją wymieszać z piaskiem by stała się bardziej przepuszczalna. Trawnik nie lubi stać w wodzie. Dla polepszenia wschodzenia nasion trawy już wyrównaną glebę warto posypać ziemią próchniczną (kilka centymetrów). Następnie udeptujemy lub wałujemy ziemię i grabimy. Tak przygotowane podłożę pozostawiamy na 2 tygodnie by się ustabilizowała (tak unikniemy zapadnięć). Po tym czasie uzupełniamy powstałe dołki, grabimy całość i przystępujemy do siania.

Kiedy siać trawę termin?

Trawę można siać od wiosny do wczesnej jesieni. Wiosenne wysiewy - marzec, kwiecień niosą ze sobą pewne ryzyko niepowodzeń ze względu ewentualne przymrozki, chłód, opóźniający kiełkowanie nasion. Jeśli jednak możemy poczekać z wysiewem to najlepsze warunki pogodowe są od początku sierpnia po połowy września. Nie warto siać trawy w pełni lata ze względu na suszę i wysokie temperatury.

Zakładamy i pielęgnujemy trawnik

Kiedy siać trawę jesienią?

Naturalnym okresem kiełkowania nasion trawy jest właśnie jesień. W wygrzanym podłożu nasiona szybciej kiełkują i lepiej się krzewią. Nie warto ryzykować późniejszych siewów, gdyż przyjście surowej zimy może zakończyć się wielkimi stratami.

Jak siać trawę?

Wysiew trawy warto zaplanować na pogodny dzień. Na 100 m kw. trzeba przeznaczyć ok. 3-5 kg mieszanki nasion. W trudnych miejscach tj. krawężniki, obrzeża, przy płocie, między płytami warto gęściej posiać trawę. Nasiona powinny znaleźć się na głębokości ok. 0,5-1 cm. Po siewie nasiona trzeba przykryć cienką warstwą ziemi. Można do tego użyć grabi. Na końcu cały trawnik wałujemy co podniesie możliwości absorbcyjne gleby i pomoże nasionom lepiej kiełkować. W przypadku braku opadów zasianą trawę należy systematycznie podlewać.

Trawnik z rolki bez ryzyka

Jak siać trawę ręcznie

Jeśli do obsiania mamy małą powierzchnię trawę można wysiewać ręcznie metodą krzyżową.

  1. powierzchnię do obsiania dzielimy na kilka równych kwater
  2. materiał do siewu (nasiona) dzielimy na taką samą ilość części ile mamy kwater do obsiania
  3. nasiona przeznaczone na daną kwaterę dzielimy na dwie równe części

Bierzemy nasiona do ręki i rozsypujemy je w każdej kwaterze na krzyż, jedną część w jednym kierunku, drugą prostopadle w przeciwnym. Jeśli wysiewamy gotową mieszkankę traw podczas siewu warto nasiona co jakiś czas wymieszać. Ogrodnicy wykorzystują patent - mieszania nasion z piaskiem - twierdząc, że pomaga im to w równomiernym wykorzystaniu nasion.

Przy większych powierzchniach warto skorzystać z tzw. siewników. Dzięki nim równomiernie rozsiejemy nasiona.

Jak siać trawę na starym trawniku

Starą darń trawnika należy usunąć wcześniej obsypując z niej jak największą ilość ziemi. Znajdujące się pod nią podłoże przekopać szpadlem i braki ziemi uzupełnić ziemią próchniczną wymieszaną z nawozem.  Całość wyrównać grabiami - tak by nie było żadnych zagłębień. Następnie wysiać trawę i wywałować lekkim walcem.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak siać trawę?