Choroby róż. Najczęstsze choroby grzybowe róż

Polskie Towarzystwo Różane, Jacek Kondratowicz

Choroby róż? Choroba to nieodłączna część życia każdego żywego organizmu. Dotyczy ona także roślin i tym samym róż. Poniżej prezentujemy najczęstsze choroby grzybowe róż.

Czarna plamistość róż
Czarna plamistość róż
Fot. Jacek Kondratowicz

Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.

Choroby grzybowe róż

Dzisiejsze odmiany są  znacznie odporniejsze niż wyhodowane powiedzmy kilkadziesiąt lat temu. Ale nie oznacza to niestety, że są całkowicie wolne od chorób i naprawdę odpornych na wszystkie choroby odmian jest nie więcej jak kilkanaście. Poniżej krótki opis czterech najczęściej występujących chorób grzybowych na różach.

Choroby i szkodniki róż

Choroby róż czarna plamistość

Czarna plamistość – groźna choroba, powodująca w bardzo krótkim czasie całkowite ogołocenie krzewu z liści, nawet w środku sezonu kwitnienia. Zaczyna się od bardzo ciemnych nieregularnych plam, które stopniowo pokrywają liście. W ciągu kilku dni plamy zlewają się w całość, a resztki zdrowej tkanki liścia szybko żółkną po czym liście opadają. Proces zaczyna się od zarażenia dolnych liści i stopniowo posuwa się w górę krzewu. Zarodniki najczęściej roznoszą się z rozpryskującym deszczem, wiatrem i są też przenoszone przez owady.

Czarna plamistość róż
Czarna plamistość róż
Fot. Jacek Kondratowicz

Co dolega naszym różom?

Choroby róż mączniak prawdziwy

Ta choroba najczęściej jest widoczna póżną jesienią ( ale nie tylko), kiedy między dniem a nocą są duże wahania temperatury.

Atakuje wszystkie części róży a zakażenie rozwija się bardzo szybko pokrywając biało-szarym nalotem liście i pędy. W jej zwalczaniu oprócz środków chemicznych wykorzystuje się często naturalne preparaty oparte na soku z grejpfruta albo czosnku. Domowym sposobem jest opryskiwanie róż rozcieńczonym mlekiem z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń.

Mączniak prawdziwy na róży
Mączniak prawdziwy na róży
Fot. Jacek Kondratowicz

Choroby róż zamieranie pędów

Jest to groźna choroba grzybowa atakująca pędy róż na skutek zranienia mechanicznego kory, przypadkowego podcięcia kosiarką żyłkową, itp. Ale potrafi też zaatakować zdrowe pędy. Zarażenie powoduje najpierw żółknięcie pędu i stopniowo cały pęd brązowieje i usycha. Zamieranie posuwa się zawsze od góry do dołu pędu. W leczeniu tej choroby stosuje się tylko środki chemiczne. 

Zamieranie pędów u róży
Zamieranie pędów u róży
Fot. Jacek Kondratowicz

Choroby róż rdza

Rdza róży uważana jest również za bardzo niebezpieczną chorobę. Zwykle pojawia się wczesnym latem, kiedy zaczynają kwitnąć róże historyczne. Objawem jest powstawanie pomarańczowych wypukłych kropek na dolnej stronie liści i żółtych drobnych plamek na górnej stronie liścia. Stopniowo plamki zlewają się w całość, liść brązowieje, usycha i odpada. W krótkim czasie choroba może ogołocić z liści cały krzew. Najczęściej są na nią podatne odmiany róż o białych kwiatach. Zwalczanie tej choroby polega na stosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Zarodniki rdzy giną całkowicie w czasie upałów w temperaturze 35 – 36 st.C.   

Rdza róży
Rdza róży
Fot. Jacek Kondratowicz

Na co chorują róże? Choroby i szkodniki róż

    Więcej o:

Skomentuj:

Choroby róż. Najczęstsze choroby grzybowe róż