Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hoja (Hoya). Pielęgnacja rośliny doniczkowej o pachnących kwiatach

dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Hoja błyszczy kwiatami jak gwiazdki, słodko pachnie, tworzy kaskady zieleni. I nie ma dużych wymagań. Świetnie się sprawdza jako roślina doniczkowa łatwa w uprawie.

Hoja kwiat

Największą ozdobą hoi są jej kwiatki wyglądające jak podwójne pięcioramienne gwiazdki. Zwykle osiągają 1 cm średnicy, ale u gatunku Hoya imperialis są nawet 8-centymetrowe! Mają przeróżne barwy, od białej, przez różową, fioletową, do prawie czarnej. Jedne sprawiają wrażenie odlanych z wosku lub porcelany, inne pokryte są aksamitnym meszkiem. Roztaczają mocny aromat - jaśminowy, landrynkowy, miodowy lub goździkowy. Ich bukieciki utrzymują się tygodniami, a rośliny mogą kwitnąć kilka miesięcy. Często, zwłaszcza przed deszczem, pojawiają się na nich krople nektaru wypływające z nektarników. W ten sposób, "płacząc", rośliny pozbywają się nadmiaru wody z tkanek.

Hoja [Prezentacja rośliny]

Hoja, czyli woskownica

Spośród domowych pnączy hoja (Hoya), czyli inaczej woskownica, ma chyba najwięcej zalet. Tak jak wszystkie rośliny o bardzo długich pędach, można ją rozwiesić na ścianie lub uformować z nich ciekawe kształty. Pnącza potrzebują nie tylko miejsca do swobodnego rozrastania się, ale także podpór. Hoja wymaga mocnej kratki, może się również piąć po przytwierdzonych do ściany sznurkach lub miękkich drucikach. Pamiętajmy, że rośliny o wijących się pędach potrzebują dużo światła, musi to jednak być światło rozproszone. Warto pamiętać, że hoja nie lubi werandowania.

Hoja w pełnej krasie

Hoja różowa

Popularna hoja różowa (H. carnosa ) jest ceniona za lśniące, pokryte woskowaną skórką ciemnozielone liście, urodziwe kwiatostany oraz ich słodki aromat. Pojedyncze kwiatki - podwójne biało-różowe gwiazdki też wyglądają jak ulepione z wosku. Poza tym roślina ta wykazuje podziwu godną wytrzymałość.

Hoja różowa gdzie postawić

Może rosnąć w słońcu, bywa więc, że spełnia rolę kotary na południowych oknach, znosi też cień i zazielenia miejsca, gdzie inne kwiaty szybko giną. Ponieważ nie wymaga wiele pielęgnacji, jej doniczki często ustawia się w trudno dostępnych zakamarkach.

Hoja Kerri (Hoya Kerri)

Ostatnio ta odmiana zyskuje popularność ze względu na to, że jej liście mają kształt serc - często nazywana walentynkową. Hoja ta pochodzi z południowo-wschodniej Azji i Australii i należy do trojeściowatych (Asclepiadaceae). Kwiaty ma typowe dla hoi przypominające wosk. Roślina ta uprawiana jest w doniczce w domu :wymaga podłoża żyznego, piaszczysto-gliniastego lub piaszczystego. Potrzebuje jasnego stanowiska.

Kwiaty doniczkowe: hoja

Hoya cena

W kwiaciarniach, sklepach i centrach ogrodniczych można ją kupić przez cały rok. Sadzonki (wys, 14 cm) kosztują ok. 20 zł

Hoja różowa zimą

Zimą dobrze znosi klimat ciepłych pokoi, który bardzo wielu roślinom nie odpowiada.

Hoja różowa uprawa i rozmnażanie

Nie ma też wymagań co do wilgotności powietrza. Rośnie szybko, nie daje się chorobom i łatwo można ją rozmnożyć, ukorzeniając fragmenty pędów.

Hoja odmiany

Podobnym hartem wykazuje się też kilka siostrzanych gatunków hoi różowej,  które zaczynają pojawiać się na naszym rynku. Zadziwiają oryginalnością, czasem nawet trudno zgadnąć, co to za rośliny. Mogą mieć np. czerwone, bordowe i niemal czarne kwiaty, liście zaś wałeczkowate lub w kształcie płaskiego serca. Bywa, że pokrywa je delikatny meszek.

Hoja piękna (Hoya bella)

Tak jak wszystkie gatunki tego rodzaju hoja piękna (Hoya bella) ma mięsiste kwiaty podobne do gwiazdek. Możemy ją rozpoznać po charakterystycznych wąskich blaszkach liściowych.

Hoja piękna uprawa

Znosi przesuszenie podłoża, zadowala się uniwersalną ziemią i nie szkodzi jej suche powietrze.

Hoja piękna nawożenie

W sezonie wegetacyjnym hoję wystarcza co miesiąc zasilać nawozem na bazie biohumusu lub wiosną zastosować mineralny nawóz wolno działający.

Hoja piękna sadzonki

Sadzonki pędowe ukorzeniają się łatwo nawet w wodzie.

Podlewanie hoi

Nadmierne podlewanie jest dla hoi zabójcze. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bowiem gdy zalewane korzenie gniją, liście długo jeszcze pozostają jędrne. Kiedy w końcu zaczynają marszczyć się i obwisać, okazuje się, że zdrowych korzeni już nie ma. Wówczas przyczynę tego upatrujemy w infekcji grzybowej, a nie błędnej pielęgnacji. Jeśli chcemy zalaną roślinę uratować, można z wierzchołkowej części pędu zrobić sadzonki i je ukorzenić.

Pielęgnacja hoi

Hoje rosną specyficznie, najpierw wydłuża się część wierzchołkowa w postaci długiego wąsa i dopiero po pewnym czasie wyrastają na niej liście i krótkopędy, na których przez kilka sezonów rozwijają się pączki kwiatowe. Przekwitłe kwiatostany powinno się usuwać, ale krótkopędy pozostawiać na roślinie.

Gdzie posadzić hoję

Czy hoja lubi być zakręcona, czy raczej na luzie? Jak w domowym wnętrzu wyeksponować urodę hoi? Giętka natura tej rośliny daje nam spore pole do popisu. Giętkie łodygi pozwalają eksponować hoje w różny sposób:

Hoja wokół podpory

W sklepach bez trudu kupimy odpowiedniej długości bambusowe lub plastikowe paliki, drabinki, łuki, ewentualnie podpórki o różnych kształtach z metalowych prętów. Hoje można więc traktować jako tworzywo do formowania żywych statuetek. Podpórki jednak nie powinny być za wysokie w proporcji do donicy, by roślina nie traciła stabilności. Pędy trzeba wokół nich owijać, bo same nie są w stanie trzymać się gładkich powierzchni.

Hoja przy ścianie

Często hoję umieszcza się przy ścianie przeciwległej do okna i rozpina na kratce z cienkich listewek, do której pędy przywiązuje się bawełnianym sznurkiem, rafią lub specjalnym ogrodowym drutem, dość luźno - najlepiej w tzw. ósemkę.

Hoja pod sufitem

Nie mając podpory, pędy hoi rosną najpierw prosto w dół, z czasem ich nowe przyrosty próbują kierować się ku górze, gdy jednak pojawią się na nich duże liście, znów zwisają. Swobodnymi kaskadami spływają więc zarówno z wiszących, jak i stojących na półkach i wysokich meblach doniczek. Pojemniki powinny być wówczas na tyle ciężkie, aby nie przeważyły ich spuszczające się w jedną stronę pędy (można je obciążyć kamieniami).

Gdy hoja nie kwitnie

Jeśli hoja pięknie wygląda, bo ma dużo ciemnozielonych błyszczących liści, to przyczyny barku kwiatów należy upatrywać w za małej ilości światła i zbyt obfitym nawożeniu. W przypadku hoi często zdarza się bowiem, że bez problemów kwitną okazy o jasnych zagłodzonych lub przypalonych słońcem liściach, a te troskliwie pielęgnowane jedynie intensywnie rosną i tworzą piękną zieleń. Trzeba więc umiejętnie wypośrodkować ilość światła docierającego do rośliny, by wystarczało go na tworzenie się pąków kwiatowych, a latem jej nie przypalało. Korzystne jest więc ustawienie hoi na parapecie o wystawie wschodniej lub zachodniej, natomiast w pokoju od strony południowej powinna być oddalona od okna. Rośliny nie należy też przekarmiać. Zaleca się zasilać ją raz w miesiącu nawozem dla roślin kwitnących z małą ilością azotu i to wyłącznie w okresie od wiosny do późnego lata.

Zapach hoi

Rośliny o wonnych kwiatach, jak hoja, najlepiej kupować, gdy mają dużo nierozwiniętych pąków. Pachną wówczas słabo, bywa że nawet niewyczuwalnie. Dopiero gdy zaczną rozwijać płatki, intensywnie roztaczają swój aromat. Żeby rośliny jak najdłużej wytwarzały pąki, powinny stać w bardzo jasnym, ale niezbyt ciepłym miejscu (do 18°C). Korzystnie działa nocne obniżenie temperatury o kilka stopni, dlatego służy im wieczorne uchylanie okna.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hoja (Hoya). Pielęgnacja rośliny doniczkowej o pachnących kwiatach