Aglonema (Aglaonema). Roślina o obfitym i efektownym ulistnieniu. Liście osadzone na długich ogonkach, duże, lancetowate, grube, o srebrzystych i nieregularnych plamach. Aglonema jest jednopienna -kwiaty męskie i żeńskie zebrane są w jedną kolbę. Owoc - ozdobne czerwone jagody. Roślina doniczkowa, nadaje się do uprawy hydroponicznej. Silnie trująca.
Rozmiary 50-100 cm wysokości.
Gatunki Aglonema zmienna (A. commutatum) - liście zielone z popielatymi plamami, podobne do difenbachii, osiąga 50 cm. Aglonema pstra (A. pictum) - liście ciemnozielone, delikatne o nieregularnych, białych plamach. 'Tricolor' - bardzo efektowna odmiana o liściach w trzech odcieniach zieleni, 'Silver King' i 'Silver Queen' - liście prawie w całości srebrzysto-białe. Aglonema Treuba (A. treubii) - liście ciemnozielone z szarymi plamami, osiąga 50-80 cm.
Kwitnienie Aglonema rzadko zakwita.
Stanowisko Ziemia żyzna, próchniczna, luźna, przepuszczalna i stale lekko wilgotna. Stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym, najlepiej od strony północnej. Rośliny należy chronić latem przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Temperatura uprawy 20-250C, zimą 15oC.
Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, umiarkowanie, tak by podłoże było stale lekko wilgotne. Aglonema ma duże wymagania pokarmowe - zasilamy rośliny wiosną i latem płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni.
Pielęgnacja Rośliny często zraszamy letnią wodą (2 razy na tydzień, latem). Aglonema jest wrażliwa na przeciągi i wyziewy kuchni gazowych. Nie stosujemy nabłyszczacza.
Przesadzanie Co roku na wiosnę. Nie należy ugniatać mocno ziemi. Dno doniczki wysypujemy kamykami, aby zapewnić dobry drenaż.
Rozmnażanie Podział roślin, sadzonkowanie.
Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki, przędziorki. Mączniak.
INNE
Czytaj więcej o "Aglonema"