Centaurea
Kolor liści
zielonePora kwitnienia
latoRodzaj gleby
przepuszczalnaStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaZastosowanie
rośliny ogrodoweChaber (Centaurea) to roślina znana już starożytnym Grekom. Współcześnie kojarzy się z łąkami skąpanymi w letnim słońcu, sielankowym obrazem polskiej wsi. Niestety, jednoroczny gatunek (chaber bławatek) powoli znika z krajobrazu, zwalczany przez rolników jako chwast. Aby cieszyć się widokiem chabrów, można we własnym ogródku uprawiać odmiany bławatka lub byliny, które mają różne kształty i piękne kolory kwiatów.
Rozmiary. Od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów dorasta chaber polny (łąkowy), a do 150 ? chaber wielkogłówkowy.
Gatunki. W obrębie chabrów wyróżnić można ok. 550 gatunków. Najczęściej spotykany jest chaber łąkowy, czyli jednoroczny bławatek. Wśród uprawianych bylin znajduje się m.in. chaber wielkogłówkowy, białawy, cesarski, górski, piżmowy (chaber pachnący).
Wymagania, stanowisko. Najlepsze dla chabrów są stanowiska słoneczne. Gleba nie musi być żyzna, ale jest istotne, by była przepuszczalna.
Kwitnienie. Od maja do października, w zależności od gatunku i odmiany.
Uprawa i pielęgnacja. Chabry nie mają zbyt dużych wymagań, są łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników. a)
Rozmnażanie. Przez wysiew nasion.
Cięcie. Chabry nie wymagają przycinania.
Podlewanie i nawożenie. W czasie letnich upałów należy zadbać o właściwy poziom nawilżenia gleby. Nawożenie nie jest konieczne, ale dawka kompostu na pewno dobrze wpłynie na roślinę.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Chabry są atakowane przez mszyce, mączniaka prawdziwego i rdzę.
Zastosowanie. Oprócz ozdoby rabat, chabry mogą być wykorzystywane jako kwiaty cięte. Znalazły również zastosowanie w kosmetyce ? do pielęgnacji włosów i jako barwnik. Chabry znane są także ze swoich właściwości miododajnych i leczniczych.
Czytaj więcej o "Chaber"