Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Floks

Phlox paniculata

Byliny, które można rozmnażać wiosną przez podział - Floks wiechowaty
Fot. Katarzyna Jodłowska

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

ciemnoróżowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe
Floks wiechowaty zwany płomykiem wiechowatym (Phlox paniculata) jest byliną, należącą do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta obrzeża zbiorników wodnych i umiarkowanie wilgotne lasy. Floks jest dość wysoka (80-150 cm) o zwartym pokroju, przepięknie kwitnąca od lipca aż do października.Floks wiechowaty ma lancetowate, długie liście. Kwiaty zebrane w gęste, wierzchołkowe mocno rozgałęzione baldachogrona. Typowym kolorem kwiatów jest purpuroróżowy i purpurofioletowy. Odmiany ogrodowe mają bardzo różnorodne kolory kwiatów. Ta bylina na trwałe wpisała się w krajobraz ogrodów wiejskich.

Rozmiary Wysoka bylina dorastająca nawet do 120 cm.

Odmiany Liczne odmiany ogrodowe.

Kwitnienie Od lipca do września.

Wymagania Ma dość duże wymagania. Rośnie wszędzie, chodź nie w każdych warunkach będzie obficie kwitł. Wymaga gleby próchniczej. Podłoże powinno być wilgotne, żyzne, przepuszczalne świeże.

Uprawa i pielęgnacja Floks wiechowaty najlepiej rośnie na piaszczysto-próchniczych, lekko wilgotnych glebach. Czasem wymaga podpór. Może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

Rozmnażanie Najlepszą porą rozmnażania floksów wiechowatych jest wczesna wiosna. Rośliny wtedy dopiero zaczynają wegetację i są niewielkie. Można wykopać całą kępę i szpadlem podzielić ją na kilka mniejszych części, a potem jak najszybciej (by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni) posadzić każdą z nich w nowym miejscu. Drugim dobrym terminem jest wrzesień, gdy floksy wiechowate zakończą kwitnienie. Wtedy przed wykopaniem kępy trzeba dość nisko przyciąć przekwitłe łodygi.

Podlewanie i nawożenie Płomyki warto wspomagać nawozami naturalnymi. ze względu na swój bujny wzrost szybko wyczerpuje glebę ze składników pokarmowych.

Choroby i szkodniki Bardzo odporna bylina.

Zastosowanie Typowa bylina rabatowa. Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych. Floksy wiechowate polecane są również na kwiat cięty - ścięte nie tracą swojego intensywnego zapachu.

1 z 4Byliny, które można rozmnażać wiosną przez podział - Floks wiechowaty
Fot. Katarzyna Jodłowska
2 z 4floksy, ogród,
Fot. Shutterstock
3 z 4Floksy wiechowate często rozmnażają się same, rozsiewając nasiona. Siewki zakwitają po 2 latach.
Fot. Shutterstock
4 z 4Floks wiechowaty (Phlox paniculata). Pachnące kwiaty
Shutterstock

Czytaj więcej o "Floks"

Ukiyo Rem
Konkurs florystyczny "A gdyby film był bukietem"
Tundra spiek Florim stone
Bukiet z AI
Dekoracyjne podłogi w różnych wykończeniach
lampy Flos
Aranżacja 40-metrowego mieszkania w Gdańsku
Nel
Zasilanie w ogrodzie bez zbędnych kabli
Fotel Jetson