Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Głóg pośredni

Crateagus x media

Kolor kwiatów

białe, czerwone, różowe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 4 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Głóg pośredni (Crateagus x media) Gatunek powstał w wyniku skrzyżowania głogu jednoszyjkowego ( C. monogyna ) z dwuszyjkowym (C. laevigata). Jest to krzew lub drzewo liściaste o gładkiej szarej korze z licznymi ostrymi cierniami o długości do 2 cm. Liście pojedyncze, o długości 2-5 cm i w różnym kształcie, zazwyczaj odwrotnie jajowate, 3-5 klapowe od góry ciemnozielone, od dołu jaśniejsze, wyrastają na cienkich ogonkach. Jesienią żółkną i opadają. Kwiaty drobne około 8 mm średnicy, zebrane w pęczki, czerwone, różowe lub białe, u wielu odmian pełne. Owoc jabłkowaty, kulisty, ciemnoczerwony, o długości do 1 cm, u odmian pełnokwiatowych spłaszczony, na wierzchołku otwarty, tak że częściowo widoczne są nasiona. Jest jadalny, lekko gorzkawy w smaku.

Rozmiary Wysokość i szerokość do 4 m.

Odmiany 'Paul's Scarlet' - kwiaty pełne, płatki ciemnoczerwone, od spodu białawe; 'Rubra Plena' - kwiaty pełne, różowe, od spodu białawe; Candodoplena - kwiaty pełne, białe. Odmiany te często zaliczane są też do głogu jednoszyjkowego albo dwuszyjkowego.

Kwitnienie Maj - czerwiec.

Wymagania Najlepsze są gleby piaszczysto - gliniaste, próchnicze i żyzne. Preferuje miejsca słoneczne. Jest tolerancyjny na pH podłoża.

Uprawa i pielęgnacja Gatunek bardzo odporny na trudne warunki glebowe i klimatyczne oraz na zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Rozmnażanie Przez nasiona, sadzonki zdrewniałe oraz okulizację.

Cięcie Dobrze znosi przycinanie. Na niektórych okazach wyrastają pędy o nietypowym zabarwieniu kwiatów. Można je zachować dla oryginalnego wyglądu korony.

Podlewanie i nawożenie W zasadzie nie wymaga. Jedynie na ubogich glebach młode okazy warto zasilać nawozem wieloskładnikowym lub kompostem.

Choroby i szkodniki. Głogom zagraża zaraza ogniowa wywoływana przez bakterie oraz parch, który jest chorobą grzybową.

Zastosowanie Ozdobna roślina jako drzewo sadzona w ogrodach, zwłaszcza zlokalizowanych blisko ruchliwych ulic, oraz używana na obronne żywopłoty. Owoce, np. w postaci naparu lub nalewki mają właściwości lecznicze, bo rozkurczają naczynia wieńcowe i działają uspokajająco. Nadają się też na wino i herbatki owocowe.

Czytaj więcej o "Głóg pośredni"

Głóg pośredni 'Paul's Scarlet'