Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Golteria

Gaultheria

Encyklopedia roślin: Golteria  gaultheria  ma charakterystyczne czerwon

Kolor kwiatów

białe, różowe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Golteria (Gaultheria). Zimozielone, częściowo lub całkowicie mrozoodporne krzewinki z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Kwiaty dzbaneczkowate lub dzwonkowate, białe, zebrane w skąpe grona. Liście błyszczące, skórzaste, ciemnozielone. Ozdobą od jesieni do wiosny są błyszczące owoce podobne do jagód- torebki otoczone mięsistym kielichem o barwie białej, różowej, błękitnej lub purpurowej. Owoce są silnie aromatyczne, pachnące kamforą, jadalne, jednak niezbyt smaczne.

Rozmiary Wysokość w zależności od gatunku od 10 do 120 cm.

Gatunki i odmiany Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) - gatunek mocno płożący, wolno rosnący, liście skórzaste, szeroko-owalne, ciemnozielone, jesienią czerwienieją, kwiaty białe lub różowawe, lekko pachnące, owoce błyszczące, czerwone. Wysokość 10-15 cm. Jest to najbardziej polecany gatunek do uprawy ze względu na dobrą mrozoodporność w warunkach polskich. Kwitnie VII-VIII.

Kwitnienie W zależności od gatunku V-VIII

Wymagania Gleba lekka, przepuszczalna, ale próchniczna i nie przesychająca, o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko słoneczne, a najlepiej lekko zacienione.

Uprawa i pielęgnacja Ściółkowanie podłoża korą w celu utrzymania wilgoci. Golteria pełzająca nie wymaga okrywania na zimę. Rośliny nie mogą przesychać, jeśli więc rosną na miejscach słonecznych i wietrznych, okrywamy je cieniówką lub stroiszem, zwłaszcza w bezśnieżne zimy.

Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe lub zdrewniałe, podział płożących gatunków. Siew nasion, jednak odmiany uprawne nie udają się z nasion, ponieważ zawiązują różnobarwne owoce.

Cięcie Przycinamy wybujałe pędy pod koniec zimy lub wczesną wiosną.

Podlewanie i nawożenie Golterii zapewniamy wilgotną glebę, szczególnie systematycznie podlewamy w okresach suszy. Najlepiej podlewać miękką wodą, deszczówką. Nawożenie wieloskładnikowym nawozem mineralnym, najlepiej wolno działającym, przeznaczonym dla roślin wrzosowatych.

Choroby i szkodniki Zazwyczaj na golterii nie występują szkodniki i choroby, ale w ciepłych i zbyt wilgotnych warunkach może być porażana przez choroby grzybowe - szarą pleśń, fytoftorozę i zgniliznę korzeniową.

Zastosowanie Odmiany golterii są dobrymi roślinami okrywowymi, nadają się również do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych i do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Szczególnie polecana jest golteria pełzająca, która tworzy efektowne, zwarte kobierce. Olejek z roślin golterii wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym oraz farmaceutycznym.

1 z 2Encyklopedia roślin: Golteria  gaultheria  ma charakterystyczne czerwon
2 z 2Encyklopedia roślin: Golteria  gaultheria  ma charakterystyczne czerwon

Czytaj więcej o "Golteria"

Golteria płożąca