Gaultheria
Golteria (Gaultheria). Zimozielone, częściowo lub całkowicie mrozoodporne krzewinki z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Kwiaty dzbaneczkowate lub dzwonkowate, białe, zebrane w skąpe grona. Liście błyszczące, skórzaste, ciemnozielone. Ozdobą od jesieni do wiosny są błyszczące owoce podobne do jagód- torebki otoczone mięsistym kielichem o barwie białej, różowej, błękitnej lub purpurowej. Owoce są silnie aromatyczne, pachnące kamforą, jadalne, jednak niezbyt smaczne.
Rozmiary Wysokość w zależności od gatunku od 10 do 120 cm.
Gatunki i odmiany Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) - gatunek mocno płożący, wolno rosnący, liście skórzaste, szeroko-owalne, ciemnozielone, jesienią czerwienieją, kwiaty białe lub różowawe, lekko pachnące, owoce błyszczące, czerwone. Wysokość 10-15 cm. Jest to najbardziej polecany gatunek do uprawy ze względu na dobrą mrozoodporność w warunkach polskich. Kwitnie VII-VIII.
Kwitnienie W zależności od gatunku V-VIII
Wymagania Gleba lekka, przepuszczalna, ale próchniczna i nie przesychająca, o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko słoneczne, a najlepiej lekko zacienione.
Uprawa i pielęgnacja Ściółkowanie podłoża korą w celu utrzymania wilgoci. Golteria pełzająca nie wymaga okrywania na zimę. Rośliny nie mogą przesychać, jeśli więc rosną na miejscach słonecznych i wietrznych, okrywamy je cieniówką lub stroiszem, zwłaszcza w bezśnieżne zimy.
Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe lub zdrewniałe, podział płożących gatunków. Siew nasion, jednak odmiany uprawne nie udają się z nasion, ponieważ zawiązują różnobarwne owoce.
Cięcie Przycinamy wybujałe pędy pod koniec zimy lub wczesną wiosną.
Podlewanie i nawożenie Golterii zapewniamy wilgotną glebę, szczególnie systematycznie podlewamy w okresach suszy. Najlepiej podlewać miękką wodą, deszczówką. Nawożenie wieloskładnikowym nawozem mineralnym, najlepiej wolno działającym, przeznaczonym dla roślin wrzosowatych.
Choroby i szkodniki Zazwyczaj na golterii nie występują szkodniki i choroby, ale w ciepłych i zbyt wilgotnych warunkach może być porażana przez choroby grzybowe - szarą pleśń, fytoftorozę i zgniliznę korzeniową.
Zastosowanie Odmiany golterii są dobrymi roślinami okrywowymi, nadają się również do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych i do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Szczególnie polecana jest golteria pełzająca, która tworzy efektowne, zwarte kobierce. Olejek z roślin golterii wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym oraz farmaceutycznym.
Czytaj więcej o "Golteria"