Dianthus chinensis
Krótkowieczna mrozoodporna bylina o szeroko-lancetowatych liściach tworzących przyziemne kępy. Latem wyrastają gładkie łodygi z charakterystycznymi grubymi kolankami. Na ich wierzchołku tworzą się szerokie, płaskie kwiatostany składające się z licznych stosunkowo dużych (do 3 cm średnicy) pięciopłatkowych, ząbkowanych na brzegach zazwyczaj wielobarwnych kwiatów w odcieniach bieli, różu, czerwieni i fioletu, z tzw. oczkiem lub kontrastowym obrzeżeniem.
Rozmiary
Wysokość 10 - 35 cm.
Odmiany
'Chianti' - kwiaty prawie czarne z białymi końcówkami płatków; 'Merry Go Round' - kwiaty białe z środkowym zygzakowatym różowym pierścieniem; 'Dancing Geisha' - płatki głęboko wcinane, różowe, białe i czerwone; 'Persian Carpet' - wysokość do 10 cm, kwiaty karminowe, różowoczerwone i różowo-białe.
Kwitnienie
Wysiewany do gruntu - od czerwca do końca lata, z gotowej rozsady kwitnie już w maju.
Wymagania
Gleba gliniasto-piaszczysta, żyzna, próchnicza lekko kwaśna lub o obojętnym odczynie. Stanowisko słoneczne.
Uprawa i pielęgnacja
Uprawiana jako roślina roczna. Rozsadę w maju wysadza się na rabaty lub do pojemników.
Rozmnażanie
Z nasion wysiewnych w lutym w szklarni, lub marcu ? kwietniu do gruntu.
Cięcie
Wycinanie przekwitłych kwiatostanów.
Podlewanie i nawożenie
W czasie suszy zalecane jest regularne podlewanie, aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się roślin. Po około dwóch tygodniach po przesadzeniu do gruntu polecane zasilanie mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Rosnące w pojemnikach okazy powinny być często podlewane najlepiej bardzo rozcieńczonym nawozem mineralnym dla roślin kwitnących.
Choroby i szkodniki
Rzadko choruje. Na liściach czasem może pojawić się rdza, a w czasie wilgotnej pogody roślinom zagraża zgnilizna podstawy łodyg oraz szara pleśń.
Zastosowanie
Roślina polecana na sezonowe lub mieszane rabaty, na obwódki i do pojemników.