Camellia japonica
Kategoria
krzewy liściasteKolor liści
ciemno zieloneOdczyn gleby
kwaśnyStanowisko
słońceWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
do 3 mZastosowanie
rośliny doniczkoweKamelia (Camellia). Rodzaj obejmuje 80 gatunków zimozielonych krzewów i drzew. Liście skórzaste, błyszczące, ciemnozielone, brzegiem lekko ząbkowane. Kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne, białe, różowe i czerwone. Owoc, wytwarzany przez nieliczne odmiany uprawne, to duża i zdrewniała torebka o 5 nasionach bogatych w olej. W Polsce roślina uprawiana w szklarniach, oranżeriach lub jako doniczkowa w chłodniejszych pokojach.
Rozmiary Wysokość do 300 cm.
Gatunki Kamelia japońska (Camellia japonica) - mały, zwarty krzew o pojedynczych, czerwonych kwiatach i owalnych, ostro zakończonych liściach. Od tego gatunku wywodzi się większość odmian uprawnych. Odmiana 'Alba Plena' - kwiaty pełne, białe, 'Lady Campbell' - kwiaty drobne, różowe, silny wzrost.
Kwitnienie XI-IV
Stanowisko Mieszanina ziemi wrzosowej lub ściółki liściowej, z piaskiem i torfem (2:1:1). Pełne światło rozproszone, ale nie silne i bezpośrednie słońce. Temperatura uprawy jesienią i zimą do momentu kwitnienia 10-12oC, w okresie kwitnienia 16oC, po kwitnieniu 6-10oC. Temperatura wiosną i latem (IV-IX) 15-20oC.
Wilgotność powietrza Zraszamy raz w tygodniu, miękką i letnią wodą, osłaniając kwiaty. Umieszczamy doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami.
Podlewanie i nawożenie Wiosną podlewamy 2 razy w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna. Latem w okresie tworzenia pąków podlewamy raz w tygodniu, po obeschnięciu ziemi. Jesienią i zimą 2 razy w tygodniu. Woda miękka i letnia. Wiosną (IV-V) i jesienią (k. VIII- poł. X) zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, bez związków wapnia, co 2-3 tygodnie.
Pielęgnacja Kamelia jest dość wymagająca i nie nadaje się do uprawy w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Co roku, zaraz po kwitnieniu lekko przycinamy rośliny i usuwamy zwiędłe kwiaty. Uszczykiwanie pędów nad 3-4 liściem, w I roku, wiosną lub jesienią, powoduje silne rozkrzewienie roślin. Ścięte gałązki kamelii są długotrwałe. Żółte plamy na liściach mogą świadczyć o zbyt zasadowym podłożu. Jeśli panują niekorzystne warunki, kamelia reaguje na nie zrzuceniem pąków kwiatowych i kwiatów. Nie przestawiamy roślin w czasie kwitnienia.
Przesadzanie Przesadzamy co 2-3 lata, w VI-VII, starsze okazy rzadziej, w większą doniczkę z grubą warstwą drenażu na dnie.
Rozmnażanie Sadzonki pędowe z 2 węzłami lub wierzchołkowe z 3-4 liśćmi, pobrane w I lub VIII.
Najczęstsze choroby i szkodniki Szara pleśń. Mszyce, przędziorki, czerwce.
Czytaj więcej o "Kamelia"