Acer japonicum
Kategoria
drzewa liściasteKolor kwiatów
czerwonePora kwitnienia
wiosnaRodzaj gleby
żyznaWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
powyżej 5 mZastosowanie
rośliny ogrodoweKlon japoński (Acer japonicum). Niewysokie kilkupniowe drzewo lub krzew o luźnej budowie, zrzucający liście na zimę. Występuje dość powszechnie w Japonii, jest endemitem. Gałązki ma delikatne, karminowe. Okrągławe, wachlarzowate liście jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono, u odmian też na złoto, pomarańczowo i purpurowo. Zabarwienie bywa zmienne w ciągu sezonu wegetacji. Ozdobne też są zebrane w wyprostowanych baldachach, purpurowoczerwone kwiaty do 1,5 cm śr. oraz czerwone owoce skrzydlaki do 2,5 cm długości.
Rozmiary. Drzewa osiągają 10 (15) m wys. lub luźne krzewy do 5 m, wzrost bardzo wolny.
Gatunki. Odmiana tojadolistna 'Aconitifolium' ma liście głęboko powcinane, jesienią czerwone z domieszką żółci i oranżu; 'Aconitifolium Rubrum' o czerwonych liściach w czasie wegetacji, ciemniejących jesienią; winoroślowata (winolistna) 'Vitifolium' ma liście większe od gatunku, jesienią ciemnoczerwone. Początkowo jasnożółte liście odm. 'Aureum' latem stają się złote, jesienią czerwonopomarańczowe. Według niektórych autorów tę odmianę zalicza się do gatunku A. shirazawanum.
Kwitnienie. V.
Wymagania, stanowisko. Gleby przeciętne, najlepiej głębokie, żyzne, lekko kwaśne. Toleruje niewielką zasadowość podłoża. Stanowisko słoneczne do półcienistego, zaciszne, osłonięte od mroźnych wiatrów. Żółtolistne odmiany mogą ulegać poparzeniu w zbyt silnie nasłonecznionych miejscach.
Uprawa i pielęgnacja. Rośliny mają płytki system korzeniowy, konieczne ściółkowanie wczesną wiosną i jesienią. Rozmnażanie. Gatunku przez wysiew nasion, odmian przez szczepienie. Cięcie. Ograniczyć do niezbędnego korygowania pokroju. Z powodu ?płaczu? sokami termin zabiegu od późnej jesieni do grudnia. Podlewanie i nawożenie. W czasie okresów suszy, dużymi porcjami. Od 2. roku po posadzeniu dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Najgroźniejszy jest gruzłek i grzyby gnilne, wnikające przez zranienia tkanek. Bywa atakowany przez przędziorki i mszyce.
Zastosowanie. Cenny element zestawień barwnych, polecany do ogrodów przydomowych, japońskich i nasadzeń naturalistycznych, pod okapem drzew.