Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konwalia majowa

Convallaria majalis

Konwalia majowa i kokoryczka. Konwalia jest pod ochroną i niemożna jej zrywać
Fot. wikimedia commons / meteor2017

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, różowo-białe

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 10 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe
Konwalia majowa (Convallaria majalis L.) - gatunek byliny kłączowej z monotypowego rodzaju konwalia (Convallaria L.) Konwalia jest rośliną leczniczą i popularną rośliną ozdobną, której głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana. Liście i kwiaty konwalii są toksyczne. Zawierają silnie działające substancje (kardenolidowe glikozydy, saponiny i flawonoidy) służące do produkcji leków nasercowych. Z olejków eterycznych zawartych w konwaliach produkuje się również perfumy - uwaga, one także są trujące, podobnie jak woda z wazonu, w którym stały konwalie!

Rozmiary Konwalia dorasta do około 20 cm.

Odmiany Konwalia 'Albostriata' wyróżnia się nietypowymi dla tego gatunku liśćmi w wyraźne żółte paski. Konwalia 'Plena' ma pięknie pachnące kwiaty. Ta odmiana pełnokwiatowa bardzo efektownie prezentuje się na rabatach, np. obok paproci. Konwalia 'Prolificans' ma białe kwiaty, których płatki są mocno wywinięte na zewnątrz. Odmiana 'Rosea' ma dzwoneczki w delikatnym, jasnoróżowym odcieniu na zewnętrznej stronie.

Kwitnienie Konwalia jak sama nazwa wskazuje kwitnie w maju. Kwiaty intensywnie pachnące.

Wymagania Konwalia jest niewymagająca, sprawdzi się w cieniu i półcieniu. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym.

Uprawa i pielęgnacja Konwalia jest łatwa w uprawie.

Rozmnażanie Rozmnaża się za pomocą podziemnych rozłogów i w sprzyjających warunkach silnie się rozrasta.

Cięcie Nadaje się na kwiat cięty

Podlewanie i nawożenie Co 3 lata można zasilić rośliny kompostem lub nawozem zawierającym wapń. Pamiętajmy, że zbyt duża zawartość azotu w nawozach ogranicza kwitnienie roślin.

Choroby i szkodniki Konwalia jest bardzo odporna na choroby i szkodniki, a przy tym niezwykle żywotna.

Zastosowanie Konwalie warto sadzić pod drzewami - w grupie. Nadaje się na kwiat cięty. Często stosowana do wiosennych bukietów ślubnych.

1 z 6Konwalia majowa i kokoryczka. Konwalia jest pod ochroną i niemożna jej zrywać
Fot. wikimedia commons / meteor2017
2 z 6Konwalia majowa - gatunek chroniony.Choć wyglądają niewinnie ich kwiaty i łodygi są silnie trujące - zwłaszcza dla dzieci.
Fot. Shutterstock/Halina Yakushevich
3 z 6Konwalia majowa nadaje się do dużych ogrodów (jest ekspansywna). Dobrze rośnie w cieniu. Ma białe kwiaty
Fot. Shutterstock
4 z 6konwalia
Fot. Shutterstock
5 z 6KONWALIA CONVALLARIA MAJALIS BYLINA ROSLINA CHRONIONA DZIKOROSNACA WIOSNA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA SLAJD DUZY PUBLIKACJA OGRODY NR 5 (49) - 5.2003 PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2006 - TRAWNIK PIEKNY I ZADBANY - 5.2006 PUBLIKACJA OGRODY NR 5 (97) - 5 2007
Fot. Paweł Słomczynski / AG
6 z 6Konwalia 'Prolificans' ma białe kwiaty, których płatki są mocno wywinięte na zewnątrz. Na jednej szypułce rośnie po kilka dzwonków, nie zaś jeden jak u konwalii majowej
Fot. Wikimedia Commons/Aha

Czytaj więcej o "Konwalia majowa"

Konwalia majowa
Ta długowieczna bylina to świetne rozwiązanie dla zapracowanych ogrodników. Rozrasta się błyskawicznie i pięknie wypełnia zacienione zakątki działki. Warto posadzić ją w trudno dostępnych miejscach, oszczędzi nam trudów pielenia.