Konwalia majowa - odmiany ogrodowe
Konwalia majowa jest dość niepozorna, ale gdy w maju tworzy kwitnące łany, trudno o wspanialsze widowisko. A do tego jak pięknie pachnie!
Konwalia majowa
Konwalia majowa (Convallaria majalis) od wieków była symbolem czystości i niewinności, a także wiedzy oraz sztuki medycznej (można ją np. zobaczyć na portrecie Mikołaja Kopernika). Z jej kwiatów tradycyjnie układano też ślubne bukiety. Dawniej nazywano ją lilią z doliny 'Lilium convalium ' ta nazwa do dziś przetrwała w języku angielskim (lily of the valley).
Na zdjęciu powyżej: Kwitnący łan konwalii majowej
Konwalia majowa regionalnie
Tę wdzięczną, biało kwitnącą roślinę w naturze można spotkać na terenie całej Polski, głównie w widnych lasach. Rozmnaża się za pomocą podziemnych rozłogów i w sprzyjających warunkach silnie się rozrasta. Konwalia jest bardzo odporna na choroby i szkodniki, a przy tym niezwykle żywotna. Lubi miejsca półcieniste i zacienione, umiarkowanie wilgotne, ale dobrze znosi także krótkotrwałą suszę.
Na zdjęciu powyżej: Konwalia 'Albostriata' wyróżnia się nietypowymi dla tego gatunku liśćmi w wyraźne żółte paski
Konwalia majowa nie tylko zdobi. Jej właściwości pomagają nam od lat
Konwalia od wiosny do jesieni
Gdy kwiaty znikną, ciemnozielone liście konwalii tworzą gęste dywany. Są niezastąpione do osłaniania ziemi pod koronami klonów, leszczyn, grabów, a nawet sosen, gdzie murawa jest trudna do utrzymania. Jesienią na łodyżkach pojawiają się kuliste czerwone owoce. Pamiętajmy, że tak samo jak liście i kwiaty są toksyczne. Zawierają silnie działające substancje (kardenolidowe glikozydy, saponiny i flawonoidy) służące do produkcji leków nasercowych. Z olejków eterycznych zawartych w konwaliach produkuje się również perfumy - uwaga, one także są trujące, podobnie jak woda z wazonu, w którym stały konwalie!
Na zdjęciu powyżej: Duże białe dzwonki konwalii 'Plena' pięknie pachną. Ta odmiana pełnokwiatowa bardzo efektownie prezentuje się na rabatach, np. obok paproci.
Dywan z liści
Ciemnozielone pąki liściowe wysuwają się z ziemi w kwietniu. Gdy rozwiną się 2-3 liście, na smukłej łodyżce zaczynają się pojawiać pąki kwiatowe. Początkowo jasnozielone, z czasem stają się śnieżnobiałe. Utrzymują się od maja do czerwca i przepięknie pachną.
Na zdjęciu powyżej: Konwalia 'Prolificans' ma białe kwiaty, których płatki są mocno wywinięte na zewnątrz. Na jednej szypułce rośnie po kilka dzwonków, nie zaś jeden jak u konwalii majowej
Konwalia majowa różowa
Niewiele roślin może rosnąć obok konwalii, bo gdy raz się zadomowią, mogą wyeliminować słabsze od siebie gatunki. W ich towarzystwie możemy sadzić na przykład kępki paproci (narecznica samcza), kopytniki europejskie (Asarum europaeum), parzydła leśne (Aruncus dioicus) albo szczawiki (Oxalis)
Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'Rosea' ma dzwoneczki w delikatnym, jasnoróżowym odcieniu na zewnętrznej stronie. Słabiej się rozrasta niż odmiany o białych kwiatach
Konwalia majowa uprawa
Podłoże: bogate w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne, próchniczne
Stanowisko: półcieniste, cieniste
Nawożenie: co 3 lata można zasilić rośliny kompostem lub nawozem zawierającym wapń. Pamiętajmy, że zbyt duża zawartość azotu w nawozach ogranicza kwitnienie roślin
Rozmnażanie: przez podział roślin (podziemne rozłogi) po przekwitnięciu lub przez wysiew nasion.
Na zdjęciu powyżej: Czerwone owoce są piękną dekoracją jesiennej rabaty, niestety, trującą (uwaga na dzieci!)
Konwalia majowa owoce
Czerwone owoce konwalii pojawiają się jesienią na owocach. Są piękną dekoracją ogrodu, ale trzeba na nie uważać bo są bardzo trujące
Konwalia majowa ochrona
Konwalia do niedawna była pod całkowitą ochroną. W październiku 2015 roku została wydana nowelizacja rozporządzeń dotyczących ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt, z której dowiadujemy się zakończono ochronę m.in. konwalii majowej.
Konwalia majowa sadzonki
Konwalię można rozmnożyć od października do listopada przez podział kłączy.
Konwalia majowa cena
Sadzonki bez problemu można kupić w sklepach internetowych. W maju możemy złapać niezłe okazje. Kłącze kosztuje ok 2 zł
- Więcej o: