Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Maranta

Maranta leuconeura

Encyklopedia roślin: Maranta jest nieklopotliwa w uprawie  W zbyt glebo

Kolor kwiatów

białe

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Maranta biało unerwiona (Maranta leuconeura). W naturze wieloletnia roślina zielna u nas tylko doniczkowa. Tworzy rozłogi. Liście bardzo dekoracyjne, duże, jajowate, miękkie i aksamitnie omszone, zimozielone. Kwiaty drobne, białe, niepozorne. Roślina doniczkowa, nadaje się do uprawy w terrarium. Maranty mają pokrój płożący, więc uprawia się je w płytkich naczyniach lub wiszących pojemnikach.

Rozmiary: Wysokość 30 cm.

Odmiany 'Fascinator' (inaczej 'Erythrophylla' lub Maranta tricolor) - liście ciemnozielone o jaskrawoczerwonym unerwieniu, z jasnozielonym wzorem wzdłuż nerwu głównego, 'Kerchoveana' - liście szarozielone o brunatnych plamach pomiędzy nerwami. 'Massangeana' - liście ciemnozielone o białym unerwieniu i bladozielonym środkowym pasie.

Kwitnienie Lato.

Stanowisko Ziemia żyzna, próchniczna, porowata, torfowa. Światło rozproszone, latem dobrze rosną w cienistym miejscu, zimą wymagają więcej światła. Temperatura minimalna zimą 16-18oC. Temperatura latem do 29oC przy wysokiej wilgotności powietrza.

Wilgotność powietrza Latem zraszamy codziennie, zimą 2 razy w tygodniu. Ustawiamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy 2-3 razy, a zimą raz w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, w połowie zalecanej dawki, co 2 tygodnie.

Pielęgnacja Liście przemywamy wilgotną szmatką. Nie stosujemy nabłyszczacza. Zwijające się i więdnące liście oznaczają zbyt suche podłoże lub za zimne warunki. Brązowe plamy na liściach są przyczyną oparzenia słonecznego z powodu zraszania roślin w słońcu - uszkodzony liść usuwamy z całym ogonkiem.

Przesadzanie Przesadzamy co roku, wiosną. Nie ugniatamy mocno ziemi.

Rozmnażanie Podział rozrośniętych roślin, sadzonki pędowe.

Najczęstsze choroby i szkodniki Przędziorki, mszyce i wełnowce.

1 z 1Encyklopedia roślin: Maranta jest nieklopotliwa w uprawie  W zbyt glebo

Czytaj więcej o "Maranta"

Koralowy kolor we wnętrzach: ściany i dodatki
Kolor biskupi we wnętrzach: do czego pasuje?
Amarantowy we wnętrzach: co to za kolor? Inspiracje
Zimą otul swoje wnętrze z yestersen
Duet scandi i boho w salonie
Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus),
Dynia Hokkaido
Jabłoń Koksa Pomarańczowa
Świeczka w pomarańczy
Silnik odrzutowy na imprezę przebieraną