Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pelargonia rabatowa

(Pelargonium zonale, P. hortorum)

'RED FOX SAVANNAH WHITE SPLASH' to nowa odmiana pelargonii rabatowej.
Fot. Plantpol Zaborze

Pelargonia rabatowa, inaczej pelargonia pasiasta (Pelargonium zonale, P. hortorum)

Ciepłolubna stale zielona bylina o wzniesionej grubej rozgałęzionej łodydze. Nerkowate liście mają faliste brzegi, są miękko owłosione i wydzielających specyficzną woń. Na górnej powierzchni blaszki liściowej występuje ciemniejsza smuga. Kuliste kwiatostany o długich łodygach mogą osiągnąć około 15 cm średnicy. Kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne białe składają się ze zwykle okrągławo zakończonych płatków w odcieniach czerwieni różu, fioletu lub białych, u niektórych odmian dwubarwnych. Nowością są odmiany o spiczastych płatkach. Tworzy owoce przypominające kształtem dziób bociana.

Rozmiary Wysokość roślin sezonowych do 50 cm, egzemplarzy kilkuletnich do metra lub więcej.

Odmiany 'Glacis' - pojedyncza biała, 'Fireworks Light Pink' - różowo biała, ?Fireworks Bicolor? - wiśniowo-biała; 'Anthony' - półpełna krwistoczerwona, 'Lavender with Eye' ? pełna, różowoliliowa z białym promienistym środkiem; grupa ?Pelgardini? - dwu- lub trójbarwne liście.

Kwitnienie Od wiosny do jesiennych przymrozków, w jasnych chłodnych pomieszczeniach także zimą.

Wymagania Słoneczne i ciepłe stanowisko. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko kwaśnym.

Uprawa i pielęgnacja Roślina bardzo odporna na niesprzyjające warunki, ginie w ujemnych temperaturach. Na zewnątrz wysadza się ją po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków. Dobrze znosi letnie upały, wytrzymuje suszę. Może rosnąć w cieniu, ale wówczas słabo kwitnie. Dobrze zimuje w jasnych, chłodnych pomieszczeniach o temperaturze nie przekraczającej 16oC. Większość nowych odmian szybko się starzeje i najlepiej uprawiać je tylko przez jeden sezon.

Rozmnażanie Z ośmiocentymetrowych sadzonek pędowych w lutym-marcu oraz lipcu-sierpniu. Sadzonki sporządzone pod koniec lata przechowuje się do wiosny w jasnych chłodnych (około 10oC) pomieszczeniach. Niektóre odmiany rozmnaża się z nasion.

Cięcie U odmian, których przekwitłe kwiaty same nie opadają wraz z szypułkami, trzeba je obrywać, by nie szpeciły rośliny i nie hamowały rozwoju nowych pąków. Rośliny, które przezimowały należy przyciąć około 5 cm ponad ziemią, by się rozkrzewiły.

Podlewanie i nawożenie Najlepiej rośnie w lekko wilgotnym podłożu. Przechowywane przez zimę egzemplarze podlewa się oszczędnie. W sezonie rośliny co 7-10 dni powinny być zasilane roztworem nawozów wieloskładnikowych do roślin kwitnących.

Choroby i szkodniki Zgorzel zgnilakowa ? choroba grzybowa objawiająca się czernieniem pędu u nasady, zwykle poraża sadzonki. Trzeba je usunąć wraz z ziemia i zniszczyć. Plamistość pierścieniowa pelargonii ? choroba wirusowa powodująca żółtawe pierścieniowe przebarwienia na najstarszych liściach. Liście należy obrywać, roślina nie nadaje się na sadzonki.

Zastosowanie Głównie jako roślina sezonowa do obsadzania pojemników i na rabaty. Wieloletnie egzemplarze niektórych odmian mogą być prowadzone w formie małych drzewek.

 

1 z 5'RED FOX SAVANNAH WHITE SPLASH' to nowa odmiana pelargonii rabatowej.
Fot. Plantpol Zaborze
2 z 5Pelargonia rabatowa 'Costa Daurada Salmon'
Fot. Plantpol Zaborze
3 z 5Pelargonia rabatowa 'Flower Fairy Violet'
Fot. Plantpol Zaborze
4 z 526.06.2009 ZABORZE K/KOSWIECIMIA PLANTPOL - FIRMA PRODUCENT ROSLIN - DZIEN OTWARTY ZDJECIA DLA : OGRODY , KWIETNIK N/Z PELARGONIUM ZONALE FLOWER FAIRY WHITE SPLASH FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA
Fot. Michal Mutor / AG
5 z 5Pelargonia rabatowa 'Trend Dark Red'
Fot. Plantpol Zaborze

Czytaj więcej o "Pelargonia rabatowa"

Pelargonie skracamy na zimę
Wielobarwna kompozycja z rojników (Sempervivum), różnych gatunków rozchodników (Sedum) i różeńca (Rhodiola).