(Pelargonium zonale, P. hortorum)
Pelargonia rabatowa, inaczej pelargonia pasiasta (Pelargonium zonale, P. hortorum)
Ciepłolubna stale zielona bylina o wzniesionej grubej rozgałęzionej łodydze. Nerkowate liście mają faliste brzegi, są miękko owłosione i wydzielających specyficzną woń. Na górnej powierzchni blaszki liściowej występuje ciemniejsza smuga. Kuliste kwiatostany o długich łodygach mogą osiągnąć około 15 cm średnicy. Kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne białe składają się ze zwykle okrągławo zakończonych płatków w odcieniach czerwieni różu, fioletu lub białych, u niektórych odmian dwubarwnych. Nowością są odmiany o spiczastych płatkach. Tworzy owoce przypominające kształtem dziób bociana.
Rozmiary Wysokość roślin sezonowych do 50 cm, egzemplarzy kilkuletnich do metra lub więcej.
Odmiany 'Glacis' - pojedyncza biała, 'Fireworks Light Pink' - różowo biała, ?Fireworks Bicolor? - wiśniowo-biała; 'Anthony' - półpełna krwistoczerwona, 'Lavender with Eye' ? pełna, różowoliliowa z białym promienistym środkiem; grupa ?Pelgardini? - dwu- lub trójbarwne liście.
Kwitnienie Od wiosny do jesiennych przymrozków, w jasnych chłodnych pomieszczeniach także zimą.
Wymagania Słoneczne i ciepłe stanowisko. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko kwaśnym.
Uprawa i pielęgnacja Roślina bardzo odporna na niesprzyjające warunki, ginie w ujemnych temperaturach. Na zewnątrz wysadza się ją po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków. Dobrze znosi letnie upały, wytrzymuje suszę. Może rosnąć w cieniu, ale wówczas słabo kwitnie. Dobrze zimuje w jasnych, chłodnych pomieszczeniach o temperaturze nie przekraczającej 16oC. Większość nowych odmian szybko się starzeje i najlepiej uprawiać je tylko przez jeden sezon.
Rozmnażanie Z ośmiocentymetrowych sadzonek pędowych w lutym-marcu oraz lipcu-sierpniu. Sadzonki sporządzone pod koniec lata przechowuje się do wiosny w jasnych chłodnych (około 10oC) pomieszczeniach. Niektóre odmiany rozmnaża się z nasion.
Cięcie U odmian, których przekwitłe kwiaty same nie opadają wraz z szypułkami, trzeba je obrywać, by nie szpeciły rośliny i nie hamowały rozwoju nowych pąków. Rośliny, które przezimowały należy przyciąć około 5 cm ponad ziemią, by się rozkrzewiły.
Podlewanie i nawożenie Najlepiej rośnie w lekko wilgotnym podłożu. Przechowywane przez zimę egzemplarze podlewa się oszczędnie. W sezonie rośliny co 7-10 dni powinny być zasilane roztworem nawozów wieloskładnikowych do roślin kwitnących.
Choroby i szkodniki Zgorzel zgnilakowa ? choroba grzybowa objawiająca się czernieniem pędu u nasady, zwykle poraża sadzonki. Trzeba je usunąć wraz z ziemia i zniszczyć. Plamistość pierścieniowa pelargonii ? choroba wirusowa powodująca żółtawe pierścieniowe przebarwienia na najstarszych liściach. Liście należy obrywać, roślina nie nadaje się na sadzonki.
Zastosowanie Głównie jako roślina sezonowa do obsadzania pojemników i na rabaty. Wieloletnie egzemplarze niektórych odmian mogą być prowadzone w formie małych drzewek.
INNE
Czytaj więcej o "Pelargonia rabatowa"