Paeonia officinalis
Kategoria
bylinyKolor liści
ciemno zielonePora kwitnienia
wczesne latoStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny ogrodowePiwonia lekarska (Paeonia officinalis ) to bylina mrozoodporna i długowieczna, o krzaczastym pokroju. Jej charakterystyczną cechą są zgrubiałe korzenie, tzw. marchwiaste. Liście podwójnie trójdzielne lub pierzastosieczne, złożone z eliptycznych lub podługowatych listków, lśniące i ciemnozielone.
Rozmiary Piwonia lekarska dorasta do 60 cm wysokości.
Nie przypadkowo piwonia w nazwie ma lekarski. Surowcami zielarskimi są korzenie, kwiaty i nasiona. Są one bogate w alkaloid peregninę, glikozyd salicynę i garbniki. Nalewki z korzenia i kwiatów piwonii i napary mogą być stosowane w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego, nadmiernej nerwowości, stanów pobudzenia. Piwonia może być stosowana zewnętrznie w leczeniu atopowego zapalenia skóry, bólów reumatycznych i innych schorzeń. Korzenie zawierają dużą ilość skrobi (7-12%), a kwiaty zawierają flawonoidy i antocyjany
Kwitnienie
Piwonia lekarska kwitnie od maja do czerwca i ma duże kwiaty, o barwie karmazynowej z żółtymi pręcikami, pachnące.
Wymagania
Piwonia lekarska wymaga żyznej gleby, przepuszczalnej. Najlepiej czuje się na gliniasto-piaszczystej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko słoneczne.
Uprawa i pielęgnacja
Piwonie lekarskie sadzimy tak, by pąki znajdujące się na szyjce korzeniowej były tuż pod ziemią (do 2-5 cm). Piwonie źle znoszą przesadzanie. Mogą wymagać podpierania.
Rozmnażanie
Piwonie lekarska możemy rozmnożyć przez podział roślin na początku sierpnia i pod koniec września (korzeń powinien mieć 2-3 pąki), rzadko siew.
Cięcie Jesienią ścinamy obumarłe liście i usuwamy przekwitłe kwiaty. Nadmierne cięcie kwiatów z całymi łodygami może spowodować słabsze kwitnienie w roku następnym.
Podlewanie i nawożenie Piwonie lekarskie wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża. Raz w roku, w okresie wegetacji ściółkujemy piwonie lekarskie dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem albo zasilamy nawozami mineralnymi, co wpływa na obfite kwitnienie.
Choroby i szkodniki
Piwonie lekarskie mogą chorować na szarą pleśń (często przy przenawożeniu azotem), lub na szara plamistość liści oraz choroby wirusowe. Zagrożeniem są również Nicienie (węgorek chryzantemowiec), larwy owadów.
Piwonia lekarska traktowana jako roślina ozdobna sadzona w grupach parkowych, na rabatach, w ogrodach przydomowych oraz uprawiana na kwiat cięty. Roślina trująca. Posiada właściwości lecznicze.