Picea abies
Kategoria
drzewa iglasteKolor liści
zieloneOdczyn gleby
kwaśnyRodzaj gleby
piaszczystaStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweŚwierk pospolity (Picea abies) Gatunek szybko rosnącego, zimozielonego drzewa o gęstej, regularnej i stożkowatej koronie, występujący naturalnie w Polsce. Gałęzie zwieszają się ku ziemi, a igły są ciemnozielone, błyszczące i zaostrzone, czworokątne w przekroju. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe- kwiaty małe i niepozorne pojawiają się wiosną, w maju. Tworzy długie- do 20 cm, gładkie i zwisające szyszki o elastycznych łuskach.
Rozmiary 30-50 m wysokości
Odmiany 'Nidiformis'- odmiana bardzo wolno rosnąca (roczne przyrosty do 5 cm), bez przewodnika - tzw. świerk gniazdkowy, rośnie w kształcie gniazda z wgłębieniem pośrodku, igły krótkie i jasnozielone, po 20 latach osiąga 50 cm wysokości i 80 cm szerokości 'Echiniformis'- odmiana bardzo wolno rosnąca (roczne przyrosty do 2 cm), pokrój płaskokulisty, 'Little Gem'- najwolniej rosnąca odmiana świerków karłowych, nadaje się na skalniaki, murki i rabaty, tworzy kule na krótkim pniu, po 20 latach dorasta do 20 cm. 'Inversa'- odmiana o zwisających, parasolowatych pędach, osiąga do 5 m wysokości, o wąskim pokroju, nadaje się jako soliter 'Virgata'- odmiana tzw. wężowa, o wyprostowanym, ażurowym pokroju i wężowatych pędach.
Wymagania Podłoże lekko kwaśne, gliniasto-piaszczyste, dość wilgotne. Stanowiska słoneczne i cieniste, osłonięte przed wiatrami.
Uprawa i pielęgnacja Świerk jest wrażliwy na zanieczyszczenia, susze i silny wiatr. Podatny na wywroty ze względy na płytki system korzeniowy. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie Można formować strzyżone żywopłoty, polecane na suche i słoneczne stanowiska.. Podlewanie i nawożenie Świerk jest rośliną tolerancyjną względem wilgotności, ale najlepiej zapewnić mu do wzrostu umiarkowanie wilgotne podłoże.
Choroby i szkodniki Przędziorki, opieńka miodowa, zgnilizna korzeni i pnia.
Zastosowanie Świerk ma duże znaczenie w leśnictwie, natomiast jego barwne odmiany o zróżnicowanym pokroju wykorzystywane są w nasadzeniach parkowych i ogrodowych.
INNE
Czytaj więcej o "Świerk pospolity"