Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szeflera drzewkowata

Schefflera arboricola

Encyklopedia roślin: Szeflera drzewkowata  schefflera arboricola

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

gliniasta, torfowa

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 3 m

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola, Heptapleurum, Brassaia). Rodzaj obejmuje zimozielone w naturze krzewy i drzewa. Liście złożone z 7-15 podłużnie owalnych i ostro zakończonych listków, parasolowate, błyszczące i ciemnozielone. Nadaje się do uprawy hydroponicznej, a także do formowania bonsai.

Rozmiary Wysokość ostateczna 300 cm. Roczny przyrost około 30 cm.

Odmiany Powstały odmiany o pstrym ulistnieniu: np. 'Trinette', 'Gold Capella'.

Kwitnienie W warunkach domowych nie kwitnie.

Stanowisko Ziemia gliniasta lub torfowa. Dużo rozproszonego światła, toleruje miejsca lekko zacienione. Temperatura latem pokojowa. Temperatura zimą 13-18oC, (18oC dla odmian o pstrych liściach).

Wilgotność powietrza Zraszamy miękką wodą, 2 razy na tydzień, przez cały rok. W czasie upałów zamgławiamy codziennie. Ustawiamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Powyżej 27oC wietrzymy.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna, a zimą raz w tygodniu. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni, wiosną i latem.

Pielęgnacja Liście czyścimy poprzez zraszanie, a raz w miesiącu stosujemy nabłyszczacz. Wysokie rośliny mogą wymagać palika. W celu rozgałęzienia rośliny przycinamy wierzchołki pędów. Jeśli roślina ma wyciągnięte łodygi, oznacza to za wysoką temperaturę - przenosimy roślinę w chłodne i przewiewne miejsce. Z kolei odbarwianie pstrych liści jest wynikiem zbyt ciemnego miejsca.

Przesadzanie Młode rośliny co roku, a nawet 2 razy w roku, starsze co 1-2 lata, na wiosnę. Dużym roślinom wymieniamy wierzchnią (5-7 cm) warstwę ziemi.

Rozmnażanie Sadzonki wierzchołkowe, pędowe.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki, przędziorki, mszyce.

1 z 1Encyklopedia roślin: Szeflera drzewkowata  schefflera arboricola

Czytaj więcej o "Szeflera drzewkowata"

Schefflera arboricola 'Gold Capella' in large white pot with Zamioculcas - Zanzibar Gem SLOWA KLUCZOWE: houseplants house plants indoors containers pots groups dining room cans metal foliage leaves Architectural